LUBUSKA POLICJA WŁĄCZA SIĘ W OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022 – Policja Gorzów Wielkopolski

LUBUSKA POLICJA WŁĄCZA SIĘ W OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022

Data publikacji 08.02.2022

8 lutego 2022 r. obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) pod hasłem „Działajmy razem!”. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie, a także świadomości użytkowników Internetu w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Sieci oraz odpowiedzialności karnej za przestępstwa cyberprzemocowe Policja Lubuska włącza się w obchody DBI 2022.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. W ramach obchodów DBI Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. przygotował Quiz dla młodzieży dot. przeciwdziałania cyberprzemocy „Myślisz, że jesteś bezpieczny w internecie? Sprawdź się!”.

Quiz składa się z 15 pytań. W każdym pytaniu należy wybrać tylko jedną odpowiedź, po zakończeniu quizu kliknąć „Wyślij” i „Pokaż wynik”. Pod każdą odpowiedzią znajduje się komentarz, który warto przeczytać, aby dowiedzieć się więcej, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w Internecie.

Quiz jest anonimowy, co oznacza, że organizator quizu nie będzie posiadał danych osobowych ani adresu e-mail osoby rozwiązującej quiz. Odpowiedzi zostaną wysłane do organizatora tylko w formie danych statystycznych, tzn. liczba odpowiedzi prawidłowych i nieprawidłowych na poszczególne pytania. QUIZ PRZEZNACZONY JEST DLA MŁODZIEŻY W WIEKU POWYŻEJ 15 LAT. W quizie znajdują się „przerywniki” – MEM-y, stworzone przez młodzież woj. lubuskiego w ramach Konkursu na MEM profilaktyczny dot. przeciwdziałania cyberprzemocy, zorganizowany w 2021 roku przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Aby rozpocząć quiz kliknij poniżej:

ROZPOCZNIJ QUIZ DLA MŁODZIEŻY

lub kliknij w zakładkę „Myślisz, że jesteś bezpieczny w internecie? Sprawdź się! Quiz dla młodzieży”

 

Natomiast młodsze dzieci mogą sprawdzić znajomość zasad bezpieczeństwa w internecie w quizie dla dzieci „Czy jesteś bezpieczny w internecie?”. Quiz przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 10 do 14 lat. Jeśli  dziecko ma mniej lub więcej lat, również może go rozwiązać i  przekonać się, czy odpowie prawidłowo na wszystkie pytania. Quiz składa się z 10 pytań. W każdym pytaniu należy wybrać tylko jedną odpowiedź. Po zakończeniu quizu należy kliknąć „Wyślij” i „Pokaż wynik”. Od razu pojawi się podsumowanie, na które pytanie dziecko odpowiedziało prawidłowo, a na które nieprawidłowo. Pod każdą odpowiedzią (prawidłową i nieprawidłową) znajduje się komentarz o charakterze edukacyjnym. Warto go przeczytać, aby utrwalić lub uzupełnić wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w internecie. Treści zawarte w komentarzach mogą być też być początkiem Twojej rozmowy z dzieckiem o zapobieganiu cyberprzemocy.
Aby rozpocząć quiz kliknij poniżej:

ROZPOCZNIJ QUIZ DLA DZIECI

lub kliknij w zakładkę „QUIZ. Czy jesteś bezpieczny w internecie? SPRAWDŹ”

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zasadach bezpieczeństwa Twojego dziecka w Internecie lub skorzystać z pomocy specjalistów, wejdź na poniższe strony internetowe:

https://sieciaki.pl/

https://116111.pl/

http://necio.pl/

https://akademia.nask.pl/

https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html

 

JAK RADZIĆ SOBIE Z CYBEPRZEMOCĄ?

 

1. POROZMAWIAJ Z BLISKĄ CI OSOBĄ – POSZUKAJ WSPARCIA I POMOCY. Rozmowa z przyjacielem bądź zaufaną osobą dorosłą pomoże Ci zapanować nad emocjami i poczuć się lepiej. Omówienie problemu z różnych perspektyw może w wielu przypadkach  pomóc Ci ochłonąć i na spokojnie zaplanować kolejne działania.

 

2. ZACHOWAJ DOWODY. Zanim podejmiesz próby usunięcia obraźliwych wiadomości – pamiętaj, że są ważnym dowodem nękania. Zabezpiecz dowody w postaci wydruków lub screenshota (zrzut ekranu).

 

3. ZGŁOŚ INCYDENT. Zwróć się o pomoc do rodziców lub innej zaufanej osoby dorosłej (wychowawcy, pedagoga szkolnego, dyrektora). Pomogą Ci rozwiązać problem i udzielą wsparcia. Skorzystaj z  telefonu zaufania 116 111. Jeśli czujesz się zagrożony powiadom policję (cyberprzemoc w świetle prawa jest czynnością karalną)

 

4. PROWADŹ ROZMOWĘ NA SWOICH ZASADACH – NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ
W SPIRALĘ AGRESJI
. Zachowanie cyberprzemocowe to próba dominacji – nie daj się. To kim jesteś i jak się postrzegasz zależy tylko od Ciebie. Nie pozwól się sprowokować. Zaskocz agresora przyjaznym nastawieniem – to może zmienić ciąg wydarzeń.

 

5. ODETNIJ SIĘ OD AGRESORA. Na wielu portalach społecznościowych możesz zablokować osobę, która Cię prześladuje. Także telefony posiadają funkcję blokowania innych numerów. Możesz również zgłosić się z prośbą do administratora o usunięcie obraźliwych treści lub fałszywego konta –  pamiętając aby najpierw zapisać dowody nękania.

 

Źródło: www.saferinternet.pl

 

Opracowanie:

podinsp. Anna Księżak-Nowak

Wydz. Prewencji

KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Infografika dnia bezpiecznego internetu 2022

KMP Gorzów Wielkopolski: https://lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/40547,LUBUSKA-POLICJA-WLACZA-SIE-W-OBCHODY-DNIA-BEZPIECZNEGO-INTERNETU-2022.html

Policja Gorzów Wielkopolski
Policja Gorzów Wielkopolski