Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5994 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Imagick.php on line 220

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 6214 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Gd.php on line 428

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136
Budowa obwodnicy Drezdenka. Jaka jest prawda? - Lubuski Urząd Marszałkowski - Lubuszanin

Budowa obwodnicy Drezdenka. Jaka jest prawda? – Lubuski Urząd Marszałkowski

Obwodnica Drezdenka

Fot: ZDW Zielona Góra
17 stycznia 2023 r. w TVP Gorzów ukazał się materiał autorstwa Stanisława Czerczaka pt. „Pod znakiem zapytania stoi budowa 3 i 4 odcinka obwodnicy Drezdenka”, który miał zdyskredytować działania Zarządu Województwa Lubuskiego ws. budowy obwodnicy Drezdenka. A jaka jest prawda?

– Nasze starania będą konsekwentne w tym zakresie. Z pełną determinacją będziemy zabiegać o pozyskanie większych środków ze strony rządowej – materiał telewizyjny zaczyna się od krótkiej, „wyciętej” z całości, wypowiedzi marszałek Elżbiety Anny Polak, którą następnie autor informacji komentuje tak: Ze słów Pani Marszałek wynika, że jak rządowe dofinansowanie nie będzie większe, obwodnica Drezdenka nie powstanie. Problem jednak w tym, że zarząd województwa nic w tej sprawie nie robi.
Telewizja publiczna nie pokusiła się, by pokazać pełną wypowiedź marszałek, tylko użyła fragmentu, który pasował do tezy, że Zarząd Województwa Lubuskiego nie chce dokończyć budowy obwodnicy Drezdenka. Tymczasem cała rozmowa z TVP Gorzów miała taką treść:

– Co dalej z obwodnicą Drezdenka?

– To bardzo ważny projekt dla regionu lubuskiego. Wpisany już od wielu lat do Wojewódzkiego Programu Budowy i Modernizacji Dróg. Przyjęty do realizacji. W ramach WPF-u zaplanowaliśmy współfinansowanie do rządowego programu budowy dróg. My na poziomie 50 milionów i na takim samym poziomie uzyskaliśmy zapewnienie z programu rządowego.

– Pada takie sformułowanie, że 80 procent dofinansowania. Skąd taka informacja?

– Oczekiwaliśmy takiego dofinansowania, bo jest to możliwe. Do 80, a nawet 85 procent. Mamy przykład projektu obwodnicy Zielonej Góry, gdzie udało się ostatecznie wywalczyć dużo większe dofinansowanie w ramach programu krajowego Fenix.

– A tutaj się nie udało?

– Myślę, że jeszcze nasze starania będą konsekwentne w tym zakresie i z pełną determinacją będziemy zabiegać o pozyskanie większych środków ze strony rządowej.

Przedstawiciele Zarządu Województwa Lubuskiego i urzędu marszałkowskiego wielokrotnie już przedstawiali harmonogram inwestycji. Np. w tekście, który od 9 grudnia 2022 r. dostępny jest na oficjalnej stronie urzędu marszałkowskiego pod linkiem https://lubuskie.pl/wiadomosci/19699/mamy-to-rusza-budowa-iv-etapu-obwodnicy-drezdenka , członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński tłumaczy: – Z początkiem przyszłego roku (2023) podpisana zostanie umowa z Ministerstwem Infrastruktury na wykorzystanie środków z programu rządowego. Niezwłocznie po tym rozpoczęte zostaną procedury wyłaniania wykonawcy. Wartość tego zadania to dziesiątki milionów złotych. Będzie to duży przetarg, ogłaszany na terenie UE, potrwa to kilka miesięcy. Chciałbym bardzo, aby do końca lata procedury przetargowe zostały zakończone i abyśmy mogli na przełomie lata i jesieni podpisać umowę z wykonawcą, by niezwłocznie nastąpiły pierwsze prace. Płatności wynikające z kolejnych etapów tej obwodnicy będą wpisane już w wieloletniej prognozie finansowej na 2024 rok. Jeśli udałoby się to zrobić szybciej, na pewno uda się faktury z przyszłego roku (2023) zapłacić bez zbędnej zwłoki. Zależy nam, by to zadanie jak najszybciej zrealizować.
Autor materiału w TVP Gorzów nie sięga po te informacje. Zamiast tego cytuje wojewodę Władysława Dajczaka relacjonującego rozmowę z ministrem Weberem z Ministerstwa Infrastruktury, który powiedział, że „nie ma żadnego sygnału ze strony samorządu województwa o chęci podpisania umowy, o podjęciu zadania, o wykorzystaniu  tych pieniędzy”. A dalej wojewoda Dajczak twierdzi nawet, że słowa marszałek to „mamienie ludzi i mówienie rzeczy, które gdzieś tam kiedyś będą wykonane, w prognozie wieloletniej gdzieś tam na ostatnie lata zapisane”.

Stanisław Czerczak kończy swój materiał wypowiedzią: Czy i kiedy dojdzie do podpisania umowy zarządu województwa z ministerstwem infrastruktury na dofinansowanie budowy trzeciego i czwartego odcinka obwodnicy Drezdenka, wciąż nie wiadomo.
Lecz gdyby autor chciał zapytać o to urząd marszałkowski, dowiedziałby się, że 18 stycznia 2023 r. do Ministerstwa Infrastruktury zostały przekazane wymagane dokumenty finansowe, pełnomocnictwo oraz upoważnienie w celu rozpoczęcia procedury podpisania umowy o dofinansowanie. Że trwają przygotowywania dokumentów niezbędnych do ogłoszenia procedury przetargowej. Że planowany termin ogłoszenia przetargu to maj 2023 r., a procedura związana z zabezpieczeniem wkładu własnego w tak znacznej wysokości rozpoczęła się już w listopadzie 2022 r.

Paweł Kozłowski

Rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego

 

Powiązane wiadomości

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/19872/budowa-obwodnicy-drezdenka-jaka-jest-prawda

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego