Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5994 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Imagick.php on line 220

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 6214 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Gd.php on line 428

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136
To historyczny dzień dla regionu: rusza program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027! - Lubuski Urząd Marszałkowski - Lubuszanin

To historyczny dzień dla regionu: rusza program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027! – Lubuski Urząd Marszałkowski

Przyjechaliśmy z 915 mln euro! Nie pozostawimy żadnej gminy bez wsparcia – podkreśliła marszałek Elżbieta Anna Polak przed oficjalnym startem programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.

Przed startem poniedziałkowej (23 stycznia 2023 r.) konferencji inaugurującej program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 odbyło się spotkanie z dziennikarzami, podczas którego marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, jak ważne to wydarzenie dla województwa lubuskiego.

Takich środków województwo jeszcze nie miało

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że inauguracja Funduszy Europejskich dla Lubuskiego 2021-2027 odbywa się w Centrum Historyczno-Kulturalnym Schoenaichianum, przepięknym obiekcie. – Bardzo zależy nam na tym, aby ten obiekt żył, dlatego dziś zaprosiliśmy całe województwo do Bytomia Odrzańskiego. To miasto jest w moim sercu. Jestem jego honorową obywatelką. Przed nami nowa perspektywa. Dziś przyjechaliśmy tu z życzeniami nie tylko dobrego nowego roku dla samorządowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, ale przyjechaliśmy z kasą i to dużą – 915 mln euro! To środki, które zostały zatwierdzone przez ministerstwo funduszy oraz przez Komisję Europejską. Dziś po raz pierwszy zaprezentujemy nasz program i priorytety tego programu oraz to, w jaki sposób będziemy chcieli osiągnąć cele polityki spójności i priorytety, które wpisaliśmy do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Zadbamy przede wszystkim o budowę zielonej krainy nowoczesnych, inteligentnych technologii. To jest nasza misja od dekady – mówiła lubuska marszałek. – Będziemy tu realizować pięć celów:

  1. Region bardziej konkurencyjny
  2. Region inteligentny, innowacyjny
  3. Region przyjazny środowisku
  4. Region, który łączy
  5. Region silny społecznie, bliżej obywatela 

Nie pozostawimy żadnej małej gminy bez wsparcia funduszy europejskich

Marszałek zapowiedziała, że 230 mln euro przekazujemy na realizację tzw. wymiaru terytorialnego. Powstało 14 partnerstw. Fundusze są blisko obywateli regionu lubuskiego. Już pod koniec drugiego kwartału ogłoszone zostaną pierwsze nabory i będzie można zaprosić do faktycznej współpracy wszystkich beneficjentów.

– Zadbamy o zrównoważony rozwój naszego regionu, nie pozostawimy żadnej białej plamy – małych gmin bez wsparcia funduszy europejskich. Nowa perspektywa to nie tylko dynamiczny rozwój, to przede wszystkim zrównoważony, stały rozwój województwa – dodała marszałek.

Fundusze Europejskie dla Lubuskiego pozwolą realizację wielu projektów i marzeń

Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślał, że dziś jest bardzo radosny dzień i okazja, aby podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w wielomiesięcznym długim procesie przygotowywania nowego programu, nowego budżetu. – Spotkaliśmy się z setkami potencjalnych beneficjentów, odwiedziliśmy wiele miejscowości w naszym województwie, odbyliśmy szereg spotkań, konsultowaliśmy z różnymi środowiskami założenia programu szukając kompromisu i takiego jego kształtu, który spełniłby oczekiwania tych wszystkich, którzy chcieliby realizować wartościowe projekty. To rekordowy program, to największa kwota, jaką kiedykolwiek województwo lubuskie otrzymało – mówił członek zarządu.  

M. Jabłoński wyraził nadzieję, że sprawnie przeprowadzone będą procedury, które pozwolą rozpocząć pierwsze konkursy. Ogłoszenie pierwszych konkursów planowane jest na wiosnę tego roku.  

– Musimy uszczegółowić wiele rzeczy. To spotkanie ma też walor merytoryczny, będziemy chcieli poinformować państwa o wielu istotnych rzeczach. Wiemy, jak wielkie jest oczekiwanie w Polsce na te pieniądze. Nie ma w Polsce jeszcze Krajowego Planu Odbudowy, na który od wielu miesięcy czekamy, stąd fundusze regionalne to jedyna droga, by spełnić te oczekiwania lokalnych środowisk na realizację różnego rodzaju projektów, marzeń i inspiracji. Dziś jesteśmy w pięknym miejscu, odrestaurowanym dzięki funduszom unijnym. Wierzymy, że tego typu miejsc w naszym województwie dzięki nowym środkom będzie znacznie więcej – zaznaczył Marcin Jabłoński.   

Województwo lubuskie pięknieje

Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki przypomniał, że był w Bytomi Odrz. w 2015 r. kiedy to Bytom brał udział w ogólnokrajowym konkursie „Polska pięknieje” realizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Bytom Odrz. i Gorzów Wlkp. przygotowały inwestycje do konkursu. Wówczas wygrał Gorzów Wlkp. a Bytom zajął drugie miejsce. – Polska pięknieje, Lubuskie pięknieje, Bytom także. Widzimy jak prowadzony jest proces inwestycyjny, jak prowadzone są roboty także współfinansowane z pieniędzy europejskich. Ta inwestycja, w której się znajdujemy jest realizowana ze środków europejskich w ramach polityki spójności z pespektywy 2014-2020. Dzisiaj będziemy rozmawiać o perspektywie 2021-2027 – ważnej, istotnej, bo pewnie ostatniej taks szczodrej dla państwa polskiego. Także województwo lubuskie w kolejne perspektywie otrzyma mniej środków finansowych. Ta perspektywa jest szczodra dla Polski i naszego regionu – 915 mln euro dla Lubuskiego.  To ważne pieniądze dzięki którym będziemy skracać dystans rozwojowy. Powstanie wiele istotnych i znaczący inwestycji, które będą podnosić poziom, a województwo lubuskie będzie coraz bardzie konkurencyjne. Będziemy korzystnie i umiejętnie wygrywać konkurencję nie tylko na rynku krajowym ale jednolitym rynku Unii Europejskiej.  Nie uda się tego zrobić tego bez potencjalnych beneficjentów, stąd też jest wielu adrestaów tej pomocy . Bo sukces Lubuskiego, sukces Polski , sukces zintegrowanej Europy zależy od wielu aktorów i to dzięki nim Unia i Polska będą się rozwijać – mówił poseł. .  

To historyczny moment

Burmistrz Bytomia Odrz. Jacek Sauter podkreślał, że dla miasta to wielki dzień. – My wszyscy tu obecni, ciesząc się z inauguracji tego programu, mamy nadzieję, że te środki, wywalczone przez nasze władze wojewódzkie, wynegocjowane z Komisją Europejską będą podstawowym czynnikiem rozwoju do 2027 roku. My w samorządach wiemy, jakie znaczenie ma pomoc unijna dla naszych społeczności – mówił burmistrz.

Wyraził zadowolenie i podziękował, że władze województwa wybrały Bytom Odrz. na miejsce tego historycznego spotkania. – To spotkanie rozpocznie nasze działania przynoszące same sukcesy, czego wszystkim potencjalnym beneficjentom będziemy dzisiaj życzyli – dodał na koniec.

 

Powiązane wiadomości

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/19874/historyczny-dzien-dla-regionu-lubuskiego-

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego