
Pod uwagę były brane różne źródła funduszy – od programów współpracy transgranicznej INTERREG poprzez programy krajowe i regionalne. Artur Malec, dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, zwracał uwagę na potrzebę wyceny projektu i rozmowę na ten temat z prof. Krzysztof Lejcusiem, przewodniczącym zespołu ds. opracowania Programu Odbudowy Ekosystemu Rzeki Odry.
Dyskusja dotyczyła także rodzaju i zakresu projektu. Przywołane zostały badania, które już wcześniej były prowadzone na Odrze, m.in. koncepcja systemu monitoringu parametrów środowiskowych „Smart River – Inteligentne Nadodrze”. Dotyczyła ona monitorowania wałów przeciwpowodziowych oraz terenów nadrzecznych po obu stronach Odry w okolicy Słubic i Frankfurtu. Była finansowana z programu INTERREG Brandenburgia-Polska 2014-2020. Realizował ją Uniwersytet Zielonogórski oraz IHP – Instytut Leibniza dla Innowacyjnej Elektroniki z Frankfurtu nad Odrą. Szczegóły przedstawiły Adriana Sarnecka, zastępczyni dyrektora Biura Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego i Aneta Ciesielska, główna specjalistka w BWZ.
W planach jest kontynuacja rozmów o źródłach finansowania programu rewitalizacji Odry, tym razem z przedstawicielami departamentów funduszowych urzędu marszałkowskiego. 1 lutego 2023 r. odbędzie się zaś spotkanie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, na którym mają być obecni reprezentanci Wód Polskich ze Szczecina i Wrocławia.
Powiązane wiadomości
- Na ratunek Odrze: jak ma wyglądać program odnowy rzeki i jego finansowanie?
- Ponadregionalny zespół ds. Odry dyskutował o planie naprawczym dla rzeki
- Nie pozwolimy zapomnieć o naszej Odrze!
- Odbudowa ekosystemu Odry to wspólna sprawa Polski i Niemiec. Oba kraje dyskutują o działaniach
- Ponadregionalna dyskusja o ratowaniu Odry
Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/19907/skad-wziac-fundusze-na-ochrone-odry