Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5994 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Imagick.php on line 220

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 6214 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Gd.php on line 428

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136
Światowy Dzień Walki z Rakiem: inwestujmy w zdrowie, badajmy się! - Lubuski Urząd Marszałkowski - Lubuszanin

Światowy Dzień Walki z Rakiem: inwestujmy w zdrowie, badajmy się! – Lubuski Urząd Marszałkowski

Fot: Paweł Wańczko/Lubuskie.pl
– Rak to nie wyrok. Trzeba zrobić wszystko, żeby pomoc Lubuszanom w walce z tą chorobą – podkreśliła marszałek Elżbieta Anna Polak inaugurując lubuskie obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Podczas środowej (1 lutego 2023 r.) konferencji prasowej w UMWL marszałek Elżbieta Anna Polak przypomniała, że zdrowie i jakość życia to nie tylko inteligentna specjalizacja regionu, ale i jego priorytet.

Kolejne miliony na ochronę zdrowia Lubuszan

– Uchwały Sejmiku Województwa Lubuskiego w sprawie skierowania kolejnych milionów na zadania w zakresie ochrony zdrowia, w zakresie budowania infrastruktury, poprawy dostępności do leczenia chorych onkologicznie zakładają to jednomyślnie. Na ten cel przeznaczyliśmy tylko w ostatniej dekadzie ponad 120 mln złotych. Na północy, w Gorzowie, powstała nowa radioterapia, hematologia, dzienna chemioterapia, zakupiliśmy wysokospecjalistyczny sprzęt, taki jak PET i robot Da Vinci. To sprzęt klasy światowej – bardzo chcielibyśmy, żeby był również w szpitalu klinicznym w Zielonej Górze. I są na to szanse, bo tutaj również zainwestowaliśmy mocno w leczenie onkologiczne. Niedawno zapewniliśmy wkład własny na wymianę akceleratora, wcześniej też zakupiliśmy nowy akcelerator – wyliczała Elżbieta Anna Polak.

Pacjenci nie muszą wyjeżdżać poza region

Lubuska marszałek mówiła również o innych pozytywnych aspektach inwestowania w ochronę zdrowia, widocznych w naszym regionie: – Dzięki tym działaniom, które podjęliśmy, mamy znakomitych lekarzy. Ale lekarze nie mogą leczyć gołymi rękoma, jednak w regionie lubuskim radzą sobie doskonale. Teraz to do nas przyjeżdżają pacjenci z innych regionów, a jeszcze niedawno było odwrotnie. Dzięki lekarzom, którzy są u nas, w naszych szpitalach, ten trend udało się odwrócić – podkreśliła marszałek Polak.

W budżecie województwa na 2023 r. zapisano 200 mln złotych na ochronę zdrowia. W zakresie onkologii jedną z ważniejszych inwestycji jest modernizacja budynku „L” w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze na potrzeby leczenia osób z nowotworami. 20 mln zł na ten cel pochodzi z Unii Europejskiej, 23 mln zaś – z budżetu regionu.

Moglibyśmy zbudować centrum onkologii, ale wciąż brakuje środków z KPO

Marszałek przypomniała też o zadaniach, które można byłoby realizować z Krajowego Planu Odbudowy: – Tam na ochronę zdrowia w Polsce są miliony. Potężne środki finansowe, które niestety wciąż nie pracują, nie są zainwestowane. I tak w ochronie zdrowia moglibyśmy zbudować centrum onkologii w Zielonej Górze. Niestety, nie ma nawet odpowiedzi na 15 wniosków, które złożyliśmy do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – wskazywała Elżbieta Anna Polak.

Z Krajowego Planu Odbudowy można byłoby też zrealizować wiele inwestycji w skali ogólnopolskiej. – 300 szpitali mogłoby otrzymać nowy sprzęt, 280 mogłoby zmodernizować swoją infrastrukturę. To jest w umowie pomiędzy rządem a Komisją Europejską, to są wskaźniki, które powinny być osiągnięte, a mamy 2023 rok i tego programu w Polsce wciąż nie ma. W innych krajach europejskich jest, Europa się rozwija, pacjenci w innych krajach Unii Europejskiej mogą się skutecznie leczyć, a my, Polacy – nie. 212 uczelni medycznych mogłoby otrzymać wsparcie na remont, na modernizację. My też nie mamy jednostki naukowo-badawczej w żadnym szpitalu. 80 jednostek naukowo-badawczych mogłoby powstać od zera, a ponad 25 tysięcy studentów mogłoby otrzymywać stypendia – wyliczała marszałek województwa.

Lubuskie Centrum Onkologii to pilna inwestycja

XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem przypada w sobotę, 4 lutego 2023 r., jednak Urząd Marszałkowski i Szpital Uniwersytecki już teraz włączyły się w akcję. Lubuskie obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem w środę, 1 lutego 2023 r. podzielone zostały na dwie części (wykładową i warsztaty kulinarne). Jednym z prelegentów jest dr hab. n. med. Dawid Murawa, prof. UZ, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

– To, że jest idea budowy Lubuskiego Centrum Onkologii i mają być na ten cel przeznaczone pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, jest to rzecz, która powinna już dawno się toczyć. Mogę państwa zaprosić i pokazać, jak wygląda budynek chirurgii w Szpitalu Uniwersyteckim – bardziej przypomina dworzec. Mamy przepełnione sale chorych, olbrzymią ilość pacjentów zgłaszających się i z tej części województwa, jak i województw ościennych. Nie jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich. Nie powinno to tak wyglądać i mam pełną świadomość, że jest to nieprawidłowe. Budowa ośrodka onkologii jest niezbędna, pilna – powiedział prof. Murawa. Dodał, że na utworzenie placówki potrzeba kwoty ok. 350 mln złotych.

Lekarz podziękował też za wsparcie ze strony urzędu marszałkowskiego i organizacji pacjenckich, dzięki któremu można wykonywać dootrzewnową chemioterapię czy nowoczesne operacje wątroby.

Leczymy nowocześnie, ale potrzebujemy koordynacji

Dr n. med. Marek Szwiec, prof. UZ, kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, potwierdził, że nowoczesne leczenie onkologiczne wymaga poprawy warunków w szpitalu. – Podpisuję się dwoma rękami, nawet dwoma nogami pod tym, co tu padło. W tej chwili leczenie onkologiczne jest kompleksowe. Nie ma jednego lekarza, który prowadzi pacjenta: jest onkolog, chirurg, radioterapeuta, psycholog, koordynator. Ta olbrzymia rzesza ludzi, naprawdę potrzebuje przestrzeni. I to jest to, czego my rozpaczliwie potrzebujemy. O tym mówiliśmy już od dawna – powiedział lekarz.

– Czekamy cały czas na remont budynku „L”. To remont, który jest przede wszystkim dla pacjentów. My robimy kolejne kroki, zamiast biec w dużym tempie. Te kolejne kroki są tak naprawdę dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. W tej chwili uruchomiliśmy pracownię diagnostyki chorób sutka, przyspieszymy diagnostykę pacjentek, które zgłaszają się z problemami dotyczącymi piersi, uruchomiliśmy mammograf, wprowadziliśmy sporo nowych procedur. Oczywiście nasze możliwości co do leczenia są duże, natomiast na pewno potrzebujemy to wszystko skoordynować – przyznał prof. Szwiec. – Ten budynek, o którym mówimy, to duże Lubuskie Centrum Onkologii, to nie jest coś, co powinniśmy traktować jako marzenie, ale jako coś, co jest narzędziem na teraz, co niewątpliwie powinno powstać.

Dzięki badaniom uratowano wielu pacjentów

Lek. med. Jacek Bywalec, specjalista chirurg, kierownik Pracowni Endoskopii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze prosił o dalsze wsparcie programu profilaktyki raka jelita grubego. Zwracał uwagę, że jego realizacja dała bardzo dobre wyniki: – Obecnie jesteśmy w trakcie projektu pod patronatem pani marszałek, gdzie wykonujemy badania kolonoskopowe. Po dwóch latach trwania takich badań uratowaliśmy już bardzo dużo osób przed nowotworem. Usuwając polipy czy stwierdzając raka, możemy wcześnie rozpocząć ich leczenie. Jest to jednak nadal mała kropla, gdyż brakuje nam sprzętu, który pozwoliłby na wykonywanie większej ilości badań. Zachęcam do badań i proszę o wsparcie pani marszałek, jeżeli będą jeszcze takie programy, żebyśmy mieli czym badać coraz większą liczbę pacjentów na tym terenie.

Lubuskie obchody Dnia Walki z Rakiem – co w programie?

Oprócz części wykładowej w ramach wydarzenia poświęconego profilaktyce i leczeniu raka zorganizowano też warsztaty kulinarne pod hasłem „Zgotujmy sobie zdrowie” i stoiska Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, Szpitala Uniwersyteckiego, Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek oraz Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie lubuskim.

Wojwództwo Lubuskie od lat wspiera walkę z nowotworami

Środki przeznaczone na poprawę warunków leczenia onkologicznego w Lubuskiem:

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. – 62 044 757 zł

 • Rozbudowa Oddziału Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii o pracownię diagnostyki molekularnej do rutynowych badań hematologicznych – 459 144
 • Zakup aparatu PET/CT – 3 198 506 zł
 • Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o Ośrodek Radioterapii, w celu zwiększenia dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w obszarze chorób nowotworowych – 8 000 000 zł +22 561 000 z RPO
 • Zakup pierwszego wyposażenia medycznego i niemedycznego dla Ośrodka Radioterapii – 3 853 030 zł
 • Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. o budynek Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddziału Hematologii z Pododdziałem Intensywnej Chemioterapii – 33 534 077 zł
 • Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o Dzienny Oddział Chemioterapii – 3 000 000 zł
 • Zakup robota Da Vinci – 10 000 000 zł (RPO)

Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o. – 35 988 140 zł

 • Zakup wysokoenergetycznego przyspieszacza liniowego (akceleratora) do Zakładu Radioterapii – 2 852 000 zł
 • Modernizacja budynku L – etap II (Onkologia) w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o. – 5 810 000 zł
 • Zakup pierwszego wyposażenia dla Klinicznego Oddziału Onkologii – 426 703 zł
 • „Modernizacja budynku L – etap III (Onkologia) w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o. o.” – 3 177 652 zł
 • Modernizacja budynku L – etap IV (Onkologia) w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o. o. – 20 829 125 zł
 • Zakup akceleratora wraz z jego dostawą, instalacją oraz dostosowaniem pomieszczeń zgodnie z wymogami technicznymi dla danego aparatu – 2 892 760 zł

RAZEM – ONKOLOGIA 2013-2023: 88 032 997 zł +22 561 000 z RPO

RAZEM – budżet+RPO – 120 593 997 zł 

Plan na 2023 rok 23,7 mln zł z budżetu województwa dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze (modernizacja budynku L – poradnie onkologiczne + zakup akceleratora do Zakładu Radioterapii) + 20 mln zł z RPO = 43 mln zł

Powiązane wiadomości

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/19929/rak-to-nie-wyrok-inwestujmy-w-zdrowie-badajmy-sie

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego