Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5994 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Imagick.php on line 220

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 6214 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Gd.php on line 428

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136
Lubuskie Lato Filmowe z mocnym samorządowym wsparciem - Lubuski Urząd Marszałkowski - Lubuszanin

Lubuskie Lato Filmowe z mocnym samorządowym wsparciem – Lubuski Urząd Marszałkowski

Województwo Lubuskie będzie wspierać Lubuskie Lata Filmowe przez kolejne 3 lata! – Będziemy wspierać festiwal w zamian za promowanie wizerunku regionu – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podczas czwartkowej (23 lutego 2023 r.) konferencji prasowej zaznaczyła, że festiwal to prawdziwa marka regionu, zwłaszcza, że wydarzenie to od początku, czyli od 1969 roku funkcjonuje jako Lubuskie Lato Filmowe. Od kilku dekad festiwal organizuje Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze. Podpisane w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego z KKF-em porozumienie o wieloletniej współpracy, zawiera nie tylko konkretne zapisy, co do zakresu promocji województwa w ramach organizacji festiwalu, ale również co do jego finansowania przez samorząd województwa, który jest oficjalnym partnerem LLF.

– Będziemy wspierać festiwal w zamian za promowanie wizerunku regionu – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Łagów: tu oglądamy filmy sąsiadów i o nich dyskutujemy

– Dla organizatorów życia kulturalnego, tak wielkich wydarzeń, jakim jest najstarszy festiwal filmów fabularnych w Polsce, który odbywa się w Łagowie, ważna jest przewidywalność – podkreśliła marszałek Polak, a o Lubuskim Lecie Filmowym powiedziała: – To jest nie tylko miejsce, gdzie oglądamy najlepsze filmy z Europy Środkowej i Wschodniej – obrazy naszych sąsiadów ze Słowacji, Czech, Ukrainy, Niemiec czy Węgier. To miejsce, gdzie możemy obejrzeć często filmy niszowe, których nie ma w kinach. Dodatkowo podczas spotkań w Łagowie można podyskutować na aktualne tematy, które poruszane są w prezentowanych filmach.    

Lubuska marszałek przypomniała, że w 2022 roku Złote Grono za film „Nosorożec” dostał ukraiński reżyser Oleg Sentsov, który łączył się z uczestnikami festiwalu zdalnie – z frontu, z okopów w Donbasie, gdzie walczył z rosyjskim agresorem. Zobacz więcej tutaj

– Wierzę, że tegoroczny festiwal będzie interesujący, nawet jeszcze bardziej niż w ubiegłych latach, ponieważ samorząd zwiększył znacznie budżet na organizację festiwalu poprzez promocję województwa lubuskiego – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

W tegorocznym budżecie województwa na wsparcie LLF zaplanowano 300 tys. zł. Umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie, w czwartek natomiast podpisano porozumienie o wieloletniej współpracy. Co roku konkretna kwota jest przyjmowana w budżecie. W ubiegłym roku dofinansowanie wyniosło 220 tys. zł.   

Festiwal w Łagowie się rozwija

Tomasz Piersiak, prezes zarządu Klubu Kultury Filmowej, wyraził zadowolenie i skierował słowa podziękowania do zarządu województwa.

– Podpisanie tego porozumienia i oparcie się o zwiększoną dotację pozwala nam trochę inaczej myśleć o programie, bo podstawa jest bardziej konkretna. Możemy myśleć o pewnych zmianach funkcjonowania festiwalu, będziemy mogli zaplanować obecność ciekawszych gości. Łagów jest miejscowością piękną, lecz niewielką z ograniczoną bazą noclegową i ceny też poszły w górę – powiedział prezes Piersiak i przypomniał zmałego w 2021 roku wieloletniego dyrektora LLF-u i prezesa KKF-u Andrzeja Kawalę: – Człowiekiem, który wziął na swoje plecy ten festiwal i ciągnął przez wiele lat, był Andrzej Kawala. Wiele lat szefował temu festiwalowi, on go poprowadził i uratował, a my możemy to przedsięwzięcie rozwijać. Mam nadzieję, że nam się to uda – dodał Tomasz Piersiak.  

Jest porozumienie, są plany i pierwsze nazwiska…

Weronika Nowak, wiceprezes zarządu Klubu Kultury Filmowej, producentka festiwalu, podkreślała, że podpisanie porozumienia na trzy lata daje lepsze perspektywy. – Festiwal nie trwa 7 dni, wydarzenie to organizujemy przez cały rok i dzięki temu możemy się rozwijać i planować kolejne edycje. Mamy początek roku, jesteśmy na etapie planowania, ale już dziś możemy oficjalnie potwierdzić, że w jury zasiądą aktorzy Gabriela Muskała i  Zbigniew Zamachowski – ujawniła W. Nowak.   

Wiceprezes KKF zapowiedziała, że jako organizatorom zależy im na współpracy ze szkołami filmowymi, grupami młodzieżowymi. – Chodzi o grupy, które przyjeżdżają do nas na warsztaty, na seminaria filmowe. Współpracują też z nami studenci dziennikarstwa z naszego uniwersytetu.

– Festiwal to nie tylko filmy. To też koncerty, a dzięki wsparciu będziemy mogli wzmocnić tę część wydarzenia – zaznaczyła Weronika Nowak.       

Wsparcie samorządu jest ważne dla organizatorów

Grzegorz Potęga, radny województwa lubuskiego, zachęcał, aby zapamiętać termin tegorocznego festiwalu: 25 czerwca – 2 lipca 2023 r. – 52. Lubuskie Lato Filmowe przed nami. Łagów nazywamy perłą Ziemi Lubuskiej, a ta perła ma wartość ze względu na to, jak wygląda, ale i ze względu na to, co ją wzmacnia, a zdecydowanie takie imprezy jak LLF ją wzmacniają.

– Sytuacja jest bardzo dobra dla festiwalu, cztery miesiące przed wydarzeniem jest gwarancja finansowania potwierdzona przez największego partnera – podkreślił radny Potęga.

Grzegorz Potęga zapowiedział, że trwają zabiegi o to, aby – prócz obecnej sali w DW Leśnik – była druga sala festiwalowa. Poszukiwanie miejsca, które spełniałoby wymogi jest dosyć trudne. Wspomniał także o planowanej współpracy ze szkołami filmowymi, które bardzo prężnie  działają. – Naszym marzeniem jest sprowadzenie reprezentacji tych szkół, czyli studentów, którzy za chwilę będą robili swoje duże dorosłe projekty filmowe i wkrótce będą decydowali o tym, jak będzie wyglądał film w Polsce. Chcielibyśmy, aby przyjechali do nas i poznali, jak pięknym miejscem jest Łagów i poznali ten fantastyczny festiwal. W tamtym roku Sonia Bohosiewicz zapełniła amfiteatr w Łagowie swoim koncertem. Mamy nadzieję, że i w tym roku też tak będzie, że event kończący festiwal będzie atrakcyjnym wydarzeniem artystycznym – mówił radny Grzegorz Potęga.  

Wspólne inicjatywy rzecz festiwalu

W ramach porozumienia strony zobowiązały się do podejmowania wspólnych działań polegających na kreowaniu marki województwa lubuskiego poprzez wykorzystanie potencjału kulturalnego i promocyjnego festiwalu „Lubuskie Lato Filmowe” a także innych przedsięwzięć inspirowanych przez ten projekt. To także wspólne działania na rzecz promocji województwa na arenie regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Województwo zobowiązało się do promocji festiwalu oraz innych przedsięwzięć inspirowanych przez ten projekt podczas krajowych i zagranicznych imprez i działań promocyjnych, w których będzie uczestniczyło, a których charakter ma związek z szeroko rozumianą działalnością kulturalną. Klub Kultury Filmowej zobowiązał się natomiast do promocji województwa oraz wspierania działań promocyjnych przez niego realizowanych. Na głównych stronach portali – województwa i Klubu – zamieszczane będą  logotypy partnera w widocznym miejscu wraz z przekierowaniem na jego portal.

LLF to marka naszego regionu

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie jest jedną z kulturalnych marek regionu. To najstarszy polski festiwal filmów fabularnych. Początkowo był to jedyny ogólnopolski festiwal filmów krajowych. Od roku 1990 festiwal stał się wydarzeniem o charakterze międzynarodowym, nastawionym na prezentację kina krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W czasie trwania imprezy do Łagowa przyjeżdżają autorzy filmów, aktorzy i krytycy filmowi, którzy uczestniczą w seminariach oraz dyskusjach z publicznością. Główną częścią programu jest prezentacja kina europejskiego oraz konkursy filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich fabuł. Łagowski festiwal cieszy się dużą rozpoznawalnością i ma charakter imprezy międzynarodowej. Osiągnięcia Lubuskiego Lata Filmowego klasyfikują to wydarzenie na jednym z najważniejszych miejsc wśród imprez kulturalnych w Polsce.

Powiązane wiadomości

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/20043/lubuskie-lato-filmowe-to-marka-regionu-samorzad-mocno-wspiera-fe

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego