Szpital Uniwersytecki – kolejne oddziały do modernizacji – Lubuski Urząd Marszałkowski

uczestnicy konferencji prasowej
Dzięki unijnemu dofinansowaniu oddziały anestezjologii i intensywnej terapii oraz okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego zyskają nowe oblicze. Przebudowa i modernizacja poprawią jakość i komfort leczenia.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze rozpoczyna realizację kolejnej niezwykle ważnej inwestycji. Przebudowy i modernizacji doczeka się Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Kliniczny Oddział Okulistyki. – Jest to projekt kluczowy obok termomodernizacji oraz budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Bez OIOM-u szpital nie może działać, szczególnie że to właśnie w Zielonej Górze funkcjonuje jedyne w regionie centrum urazowe. W tym roku samorząd przekazał jednostkom ochrony zdrowia z własnego budżetu już 42 mln zł, z czego lwią część, bo aż 23 mln zł dostał właśnie Szpital Uniwersytecki m.in. na wkłady własne do projektów. Jest to bowiem jeden z naszych najważniejszych szpitali, więc musimy robić wszystko, aby poprawić dostępność do leczenia oraz jego jakość – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.  

Jak podkreślał prezes lecznicy dr Marek Działoszyński, mimo realizacji wielu inwestycji, OIOM to od lat pięta achillesowa szpitala. – To miejsce musi być zreorganizowane i wybudowane na nowoczesnym poziomie, bo to jest gwarancja prowadzenia dobrych, wysokospecjalistycznych zabiegów, które już dzisiaj w tym szpitalu realizujemy. Pozyskaliśmy wielu fachowców oraz specjalistyczny sprzęt dzięki pani marszałek i zarządowi województwa. Teraz czas stworzyć odpowiednie warunki do leczenia – przekonywał.

Obecnie oddział anestezjologii i intensywnej terapii to 10 łóżek, 39 lekarzy, 24 pielęgniarki i 2 sekretarki. – Pracownicy radzą sobie, natomiast z nowoczesnym leczeniem niewiele ma to wspólnego – dodał prezes Działoszyński. Na remont czeka także okulistyka. Obecnie to  oddział liczący 20 łóżek, na którym pracuje 14 lekarzy, 20 pielęgniarek, 3 sekretarki i kilkanaście tysięcy pacjentów rocznie.

Inwestycja ma zmienić komfort leczenia na tych oddziałach. Oba oddziały zyskają nowe łóżka. OIOM dodatkową przestrzeń. Okulistyka wzbogaci się o jedną salę operacyjną. To jak podkreślają medycy nowa jakość. – Odkąd udało się powołać wydział lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim zmiany w szpitalu bardzo przyspieszyły. Pojawili się nowi ludzie, którzy przyszli do pracy i rozwijają medycynę w regionie. Jednym z elementów rozwoju są starania o stworzenie oddziału intensywnej terapii oraz nowego oddziału okulistyki z blokiem operacyjnym. Od dwóch lat zmagamy się z covid, który obnażył potrzeby intensywnej terapii i wielu innych dziedzin. Dzięki tej inwestycji będziemy mieli możliwość wprowadzenia nowej jakości – podkreślał dr n. med. Bartosz Kudliński – kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Zadowolenia nie kryje także Aldona Witek – Kierownik Klinicznego Oddziału Okulistyki. – Mamy bardzo dużo pacjentów i do dyspozycji stary budynek. Przez te wszystkie lata próbowaliśmy go przystosować, ale jak już kolega powiedział pandemia obnaża to, że trudno w tych pomieszczeniach się urządzić, aby było to bezpieczne dla pacjentów. Bolączką jest oczywiści brak miejsca, mała ilość węzłów sanitarnych. Więc cieszymy się, że w tej nowej przestrzeni warunki znacząco się poprawią. Najbardziej cieszymy się z dwóch sal operacyjnych. Bo jeszcze przed pandemią przeprowadzaliśmy 20 zabiegów dziennie, więc było naprawdę trudno – wyjaśniła.

Inwestycja zostanie w całości sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt całkowity to 26,6 mln zł, dofinansowanie – 21,6 mln zł. – Na początku ten budynek był projektowany tak, że oprócz OIOMU na górze miała być administracja, ale niestety nie można było tego sfinansować ze środków unijnych. Musieliśmy więc zmienić projekt. Pomyśleliśmy o okulistyce, dzięki czemu można było ubiegać się o dofinansowanie w pełnym zakresie. To jest projekt, który otrzymał 99 proc. dofinansowania – wyjaśnił Sebastian Ciemnoczołowski – główny specjalista ds. rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego, Radny Województwa Lubuskiego. Podkreślał także, że było to możliwe dzięki zaangażowaniu posła Waldemara Sługockiego. – Pan poseł przekonał nas, że jest możliwość zwiększenia dofinansowania, a następnie przekonał Ministerstwo i udało się – dodał.

W czerwcu ubiegłego roku projekt otrzymał pozytywną opinię IOWISZA (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnym w Sektorze Zdrowia). 1 października podpisana została umowa na dofinasowanie z urzędem marszałkowskim. Następnie ogłoszony został przetarg, w ramach którego wyłoniono wykonawcę. Będzie nim firma Berger Bau Polska sp. z o.o. z Wrocławia.  – Ta inwestycja jak każda inna będzie dla nas wyzwaniem. Ale mamy już doświadczenie. Będziemy realizować ją w systemie zaprojektuj-wybuduj. Więc najpierw mamy 3 miesiące na przygotowanie projektu. Będziemy się starali zmierzyć z ambitnym terminem i zakończyć realizację w listopadzie 2022 roku – przekonywał Prezes Tomasz Lorkowski.

Szpital planuje już także kolejną inwestycję. – Przygotowaliśmy też projekt związany z rewitalizacją o wartości 20 mln zł. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie. Chodzi o rewitalizację całego terenu wokół budynku szpitala. To  nie tylko parking, ale też teren rekreacyjny, tereny zielone, dla dzieci, poprawa ciągów komunikacyjnych. Po tych wszystkich inwestycjach będzie to lecznica miarę naszych czasów -wyjaśnił Sebastian Ciemnoczołowski. W przyszłości szpital zamierza wybudować Centrum Onkologii.

 

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/17455/szpital-uniwersytecki–kolejne-oddzialy-do-modernizacji-

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego