Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5994 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Imagick.php on line 220

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 6214 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Gd.php on line 428

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136
Wybitny pediatra został patronem Centrum Zdrowia Matki i Dziecka - Lubuski Urząd Marszałkowski - Lubuszanin

Wybitny pediatra został patronem Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – Lubuski Urząd Marszałkowski

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

Fot: Paweł Wańczko/lubuskie.pl
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze otrzymało swojego patrona. 14 marca 2023 r. placówce nadano imię Zbysława Kopyścia – wieloletniego ordynatora zielonogórskiej pediatrii.

– Oddał serce, zdrowie, przekazał dużo dobrych emocji i wychował bardzo wiele osób z personelu medycznego – mówił o patronie placówki Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Zacytował też list Mariana Krawczyńskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pediatrii w latach 1975-2012: „Dla mnie doktor medycyny Zbysław Kopyść pozostanie wybitnym pediatrą, klinicystą i pasjonatem naukowcem z wyboru, a nie z obowiązku. Znaczną część swojego życia poświęcił szczególnie interesującej go dziedzinie: rzadkim zespołom chorobowym i wadom wrodzonym”.

– Bardzo cieszę się, że możemy wspólnie brać udział w tej uroczystości nadania centrum imienia – dodał prezes Marek Działoszyński.

Lekarze pamiętają o twórcach szpitala 

– Doktora Kopyścia poznałem, będąc na stażu. Cały czas mam w pamięci to, że „zabił” mnie swoją inteligencją i poczuciem humoru – wspominał lek. Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego. – Od lat próbowałem działać w ten sposób, żebyśmy pamiętali o pionierach, którzy tworzyli ten szpital albo bardzo dużo mu ze swojego życia poświęcili. To, że mamy upamiętnione nazwisko tak wybitnej osoby, odczuwam jako troszkę swój sukces. Być może to nie będzie ostatnie nazwisko, które przyjdzie nam upamiętnić – dodał dyrektor.

Wśród lekarzy, którzy kształcili się u boku doktora Kopyścia jest także lek. Kazimiera Kucharska-Barczyk. – W mojej pamięci szef będzie zawsze ikoną, idolem. Pracowałam z nim bardzo długo i mimo że trafiłam tu 47 lat temu, będąc po drugim stopniu specjalizacji z pediatrii, uważam, że tutaj zdobyłam najwięcej wiedzy. Szef był wymagający, ale jednocześnie empatyczny. O postępowaniu z dzieckiem zawsze mówił, że należy traktować każde jak swoje. Do tej pory o tym mówię. Dla szefa było ważne „być”, a nie „mieć”. Zawdzięczam mu wiele – przyznała wieloletnia kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego.

Doktor Kopyść dbał o ludzką twarz medycyny

O nadanie patrona Centrum Zdrowia Matki i Dziecka wnioskowała Okręgowa Izba Lekarska w Zielonej Górze. Jej prezes, dr n.med. Jacek Kotuła, tak wspomina osobowość i dokonania doktora Kopyścia: – Oprócz tego, że był fantastycznym specjalistą, był wspaniałym nauczycielem przyszłych pokoleń lekarzy, a poza tym był niesamowicie zaangażowany w pracę samorządu lekarskiego. Dbał niesamowicie o kulturę języka polskiego. Dzisiaj jako lekarze zwracamy uwagę na degrengoladę w formułowaniu tez związanych z medycyną – na to, że medycyna zostaje przekształcona w świadczenia, które można kupić. Hamuje się to, co jest główną częścią tej medycyny – lekarza i pacjenta. Lekarza, który ma nieść pomoc choremu, potrzebującemu pacjentowi. O to wszystko dbał i walczył doktor Zbysław Kopyść – mówił prezes Okręgowej Izby Lekarskiej.

Pionier genetyki, pasjonat kultury słowa

Wojewódzki konsultant ds. pediatrii, dr n. med. Tomasz Jarmoliński przypomniał działalność naukową doktora Zbysława Kopyścia. Pod redakcją tego uznanego pediatry powstało „Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych”. Była to przełomowa, wizjonerska publikacja dla lekarzy i studentów medycyny. – To był w tych czasach chyba najwybitniejszy polski podręcznik medyczny, dlatego że doganiał współczesność. Wtedy, w roku 1984, kiedy kupiłem książkę na początku swoich studiów, genetyka dopiero się rodziła, była dziedziną medycyny absolutnie nowoczesną, a w Polsce wręcz niedostępną. Miałem wrażenie, że tu mamy do czynienia z wiedzą najnowocześniejszą i podaną w przystępny sposób. Ta książka, mimo że jest leksykonem, jest napisana pięknym polskim językiem. Hasła są ujęte tak, że przyjemnie się je czyta – powiedział doktor Tomasz Jarmoliński.

W odsłonięciu tablicy upamiętniającej doktora Zbysława Kopyścia wziął udział także jego syn, Marek Kopyść: – Jestem dumny z tej uroczystości. Ojciec zawsze będzie dla mnie wzorem, był dobrym człowiekiem – mówił ze wzruszeniem.  

Dr n. med. Zbysław Kopyść był wieloletnim ordynatorem Oddziału Dziecięcego zielonogórskiego szpitala (1951-1993) oraz przewodniczącym Zielonogórskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Wybitny fachowiec, autor licznych publikacji naukowych i podręczników, na których wychowało się wiele pokoleń pediatrów. Pasjonat działań naukowo-dydaktycznych, którego marzeniem było stworzenie zielonogórskiego, medycznego ośrodka uniwersyteckiego. Autorytet, który w ogromnym stopniu przyczynił się do rozwoju pediatrii w naszym regionie.

W marcu 2023 r. przypada setna rocznica urodzin tego lekarza.

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/20134/centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-oficjalnie-ma-patrona

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego