
Lubuskie Centrum Onkologii to jedna z kluczowych inwestycji dla pacjentów i medyków w regionie. Ośrodek ma być nową siedzibą Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, znajdzie się w nim także oddział chirurgii klatki piersiowej i otorynolaryngologii. Placówka będzie również bazą naukowo-dydaktyczną dla studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Skąd będą pochodzić fundusze na budowę centrum? – Realnym obecnie źródłem finansowania jest specjalny fundusz utworzony w Ministerstwie Zdrowia. W puli tego funduszu jest 2,5 mld zł, a projekty do niego zgłaszane mogą uzyskać do 300 mln zł dotacji – to dokładnie tyle, na ile dziś wyceniana jest budowa Centrum Onkologii przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.
– To jest największy projekt, który chcemy przygotować na 6 maja 2023 roku – dodaje Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.
Możliwości zintegrowanego leczenia
– Z danych medycznych wynika, że pacjenci leczeni w centrach onkologicznych, gdzie opieka jest zintegrowana (mamy pod jednym dachem chirurgię, radioterapię, chemioterapię) żyją średnio 15 proc. dłużej niż pacjenci leczeni poza Centrami Onkologii – podkreśla dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ, kierownik Katedry Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. – Dzisiaj na świecie jest taki trend, że wszędzie tego typu leczenie powinno być w ramach dużych zintegrowanych bloków operacyjnych, co umożliwia nam doskonałą współpracę miedzy sobą, to są zespoły z różnych dziedzin. Umożliwia to doskonałe wykorzystanie wspólne sprzętu, jakim dysponujemy i zabezpiecza nam bezpieczeństwo naszych chorych – mówi prof. Paweł Golusiński.
Gdzie podpisać petycję?
Elektroniczny formularz znajduje się na stronie lubuskie.pl/onkologia. Tam również przeczytamy całe uzasadnienie budowy centrum onkologii.
Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/20141/ponad-1600-osob-na-tak-dla-onkologii