
Obrazy mużakowskiego zamku i parku powstawały na zlecenie księcia Fryderyka Holenderskiego. Przez dłuższy czas miejsce przechowywania tych dzieł było nieznane. Dopiero w 2018 r. odnaleziono je w Mużakowie, w dwóch teczkach z napisem „Muskau”. Znajdowało się tam 75 akwareli Carla Graeba. Dzięki fundacji „Park Księcia Pücklera Bad Muskau” Muzeum Narodowe w Berlinie pozyskało 74 obrazy.
Carl Graeb stworzył te akwarele w latach 1855-1859. Są one uważane za unikalne świadectwo zawierające informacje o projektowaniu zabytkowego zespołu ogrodowego w XIX wieku.
Sam malarz był postrzegany jako jeden z najbardziej produktywnych twórców na dworze pruskim w XIX wieku. Wykonywał również obrazy poczdamskich zabytków, np. parku Sanssouci i Pałacu Babelsberg. Namalował także stary ratusz w Berlinie.
W trakcie wystawy przekazano podziękowania dla marszałek Elżbiety Anny Polak i członka zarządu województwa lubuskiego Tadeusza Jędrzejczaka za promocję mużakowskich krajobrazów poprzez utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. Słowa uznania wyraził premier Wolnego Państwa Saksonia, Michael Kretschmer. Na prezentacji obrazów gościł także Radosław Brodzik, dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.
Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/20197/park-muzakowski-na-wystawie-w-berlinie