BEZPIECZNY DŁUGI WEEKEND – Policja Zielona Góra

BEZPIECZNY DŁUGI WEEKEND

Data publikacji 15.06.2022

Zielonogórscy policjanci działania związane z tradycyjnym czerwcowym długim weekendem rozpoczynają już dzisiaj. Od godziny 6.00 na drogach powiatu patrole ruchu drogowego kontrolują trzeźwość i prędkość. Do poniedziałkowego popołudnia policjanci będą dbali o bezpieczeństwo podróżujących. Szczególnie surowi będą dla nietrzeźwych za kierownicą oraz dla tych, którzy swoją brawurową jazdą stwarzają zagrożenie.

Zielonogórscy policjanci – zarówno ruchu drogowego jak i innych służb – jak zwykle nie odpoczywają w długi weekend. To właśnie w takich dniach pracujemy szczególnie intensywnie żeby mieszkańcy naszego powiatu i goście mogli wypoczywać i podróżować bezpiecznie.

Prosimy o ostrożną i rozważną jazdę – tym bardziej, że warunki na drodze zmieniają się szybko. W czasie podróży możemy być oślepieni przez ostre słońce lub jechać po śliskiej po deszczu nawierzchni. Pieszym przypominamy o ODBLASKOWYCH ELEMENTACH.  

Policyjne patrole obecne są w większej liczbie na drogach naszego powiatu już od dzisiejszego poranka aż do poniedziałkowego późnego wieczora. Będą kontrolować nie tylko stan trzeźwości kierujących. Szczególną uwagę zwrócą na tych, którzy swoją brawurową, szybką jazdą i niebezpiecznymi manewrami stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Oprócz mandatów i punktów karnych za rażące złamanie przepisów ruchu drogowego policjanci mogą również zatrzymać prawo jazdy.

 

ZADBAJMY WSZYSCY ABY TEN WEEKEND UPŁYNĄŁ BEZPIECZNIE.

Prosimy wszystkich kierujących aby przed wyjazdem zaplanowali sobie dokładnie podróż i  sprawdzili (na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad), w których miejscach napotkamy utrudnienia. Pamiętajmy też, aby zaplanować odpoczynek, szczególnie gdy podróżujemy z dziećmi. Przygotujmy nasz samochód do drogi i nie zapominajmy o wodzie i przekąskach jeśli niestety będziemy musieli czekać w korku. Udając się na wypoczynek zadbajmy także sami, o to żeby nasza podróż była przyjemna i bezpieczna. Dostosujmy prędkość do warunków pogodowych, ale także do natężenia ruchu na drogach i pamiętajmy żeby szanować innych uczestników ruchu drogowego.

 

Przypominamy:

– prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających ( powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi ) jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
– prowadzenie innego pojazdu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W obu tych przypadkach może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.   

– kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu zagrożone jest karą grzywny lub aresztu – zostaje także orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

– za przekroczenie prędkości o ponad 50 km ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym kierującemu zostaje zatrzymane prawo jazdy i traci uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.

– UWAGA! Kierowanie pojazdem pomimo odebranych uprawnień, to:

–   zakaz sądowy – przestępstwo, za które grozi kara więzienia do 5 lat

– decyzja administracyjna – wykroczenie i MK w wysokości 500 zł oraz przedłużenie odebrania uprawnień na kolejne 3 miesiące.

Komenda Miejskiej Policji w Zielonej Górze: https://zielona-gora.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/41921,BEZPIECZNY-DLUGI-WEEKEND.html

Obrazek domyślny
Policja Zielona Góra