Pikniki dla zdrowia – rusza lato z profilaktyką! Startujemy w Gorzowie już w niedzielę – Lubuski Urząd Marszałkowski

Lubuski Piknik Zdrowia i Profilaktyki

Fot: lubuskie.pl
– Profilaktyka chorób onkologicznych jest motywem przewodnim wszystkich Pikników Zdrowia. Ale te wydarzenia to także darmowe porady lekarskie, dobra zabawa i wiele aktywności dla Lubuszan w każdym wieku – zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak.

W te wakacje Samorząd Województwa Lubuskiego zaplanował osiem Pikników Zdrowia. Inauguracyjny odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 26 czerwca 2022 r. w Gorzowie Wlkp. Kolejne – w miejscowościach, które znajdują się w tzw. białych plamach, czyli w powiatach, które mają najniższą zgłaszalność na badania profilaktyczne w zakresie raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego.

– To nasz priorytet. I nie jest frazesem twierdzenie, że zdrowie zależy od nas samych. Bo zdrowie zależy właśnie od zdrowego stylu życia, ale także od badań profilaktycznych. Istotne są szczególnie badania w zakresie nowotworów. Wcześnie wykryte zmiany są przecież wyleczalne – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Pikniki są realizowane w ramach projektów unijnych, które dotyczą właśnie bezpłatnych badań profilaktycznych. 

Zbadaj się w niedzielę, 26 czerwca

26 czerwca 2022 r. w godzinach 12.00-16.00 w gorzowskim Parku Róż przygotowane zostaną stoiska lubuskich jednostek ochrony zdrowia, m.in.:

  • Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie
  • Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy
  • Lubuskiego Szpitala Specjalistycznego Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu

Na miejscu specjaliści wykonają np. pomiar ciśnienia tętniczego, analizę składu ciała i sprawdzą poziom cukru we krwi. Pojawi się także dentobus, czyli mobilny gabinet dentystyczny dla dzieci. To nowość wprowadzona od ubiegłego roku. Dzieci, które przebadają się w dentobusie, otrzymają kupon na darmowe zabawy na dmuchanych zamkach!

Swoje stoisko na pikniku będzie miał również Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Na nim dowiemy się więcej o profilaktyce nowotworów piersi, szyjki macicy i jelita grubego w województwie lubuskim. W regionie funkcjonują programy zdrowotne, które umożliwiają skorzystanie z badań profilaktycznych, m.in. cytologii i mammografii.

Dbajmy o zdrowie także poprzez zabawę

Na uczestników Pikniku Zdrowia będą czekać również gry, zabawy i inne aktywności. Przykładowo, szpital w Gorzowie zorganizuje minigrę miejską „W zdrowym ciele zdrowe serce”. Będą to drużynowe zmagania promujące zdrowy i bezpieczny styl życia. Zadaniem uczestników będzie odpowiadanie na pytania dotyczące zdrowia i wykonywanie drobnych zadań. Za każdą konkurencję otrzymają literki, z których potem utworzą hasło. Każda drużyna, która zbierze literki i ułoży hasło, wygrywa! Nagrody dla dorosłych to vouchery na kompleksowe badania w szpitalu, a dla dzieci – wejściówki na baseny Słowianki.

Szpital przyjmuje zgłoszenia drużyn do soboty, 25 czerwca, do godziny 12.00 pod adresem redakcja@szpital.gorzow.pl

Gdzie kolejne Pikniki Zdrowia i Profilaktyki?

Kolejne miejsca w piknikowym „rozkładzie jazdy” na lato 2022 to:

  • Iłowa (3 lipca),
  • Lubięcin (10 lipca),
  • Wschowa (17 lipca),
  • Osiecznica (13 sierpnia),
  • Bogdaniec (20 sierpnia),
  • Przytoczna (27 sierpnia) 
  • Janczewo (11 września).

W imprezach uczestniczą (rotacyjnie) podmioty lecznicze nadzorowane przez samorząd województwa lubuskiego – m.in. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Lubuski Specjalistyczny Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu, Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie, zielonogórski Medkol, Ośrodek dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku, Szpitale w Ciborzu i Międzyrzeczu czy Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Oprócz tego do udziału w imprezach zapraszane są także lokalne przychodnie, szpitale oraz regionalni producenci zdrowej żywności czy propagatorzy zdrowego stylu życia.

Na każdym pikniku zapewniona jest pełna infrastruktura: scena, na której odbywają się krótkie występy artystyczne, ochrona, toalety oraz wyposażenie dla wystawców.

Organizacja pikników zdrowia w niedziele jest ich niewątpliwym walorem. W luźnej atmosferze czasem łatwiej jest się zmobilizować i odbyć wizytę u lekarza „pod chmurką”. W trakcie imprez dostępni są specjaliści z wielu dziedzin. Można także uzyskać porady fizjoterapeutów, psychologów czy terapeutów uzależnień. Pikniki są też okazją do drobnych badań oraz nauki pierwszej pomocy. 

Powiązane wiadomości

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/18827/pikniki-dla-zdrowia–rusza-lato-z-profilaktyka-startujemy-w-gorz

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego