Gdzie w tym roku urośnie najcięższa dynia w Lubuskiem? Konkurs wystartował, czekają nagrody! – Lubuski Urząd Marszałkowski

Fot: Paweł Wańczko/Lubuskie.pl
– Celem konkursu jest między innymi popularyzacja uprawy dyni i jej walorów żywieniowych – mówi wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn i zachęca do startu w drugiej edycji konkursu Lubuska MegaDynia.

Konkurs Lubuska MegaDynia skierowany jest do mieszkańców województwa lubuskiego, w tym m.in. do szkół, kół gospodyń wiejskich, sołectw, gospodarstw agroturystycznych, działkowców, osób fizycznych, przedsiębiorstw, organizacji i instytucji mających siedzibę na terenie województwa lubuskiego.

Hodujmy dynie – na zdrowie!

– Celem konkursu jest wyhodowanie jak najcięższej dyni. To także popularyzacja uprawy dyni i jej walorów żywieniowych, aktywizacja mieszkańców Województwa Lubuskiego, edukacja w zakresie uprawy i pielęgnacji warzyw oraz edukacja ekologiczna i propagowanie działań proekologicznych wśród mieszkańców województwa lubuskiego – mówił podczas środowej (22 czerwca 2022 r.) konferencji prasowej przed siedzibą UMWL wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Dynie działają przeciwzapalnie i antynowotworowo, wzmacniają układ odpornościowy i mają bardzo dobry wpływ na skórę. Zapraszamy do konkursu wszystkich, którym zależy na zdrowym trybie życia, na zdrowej żywności i ekologicznej uprawie roślin. To właśnie z myślą o propagowaniu wśród mieszkańców województwa własnych, nawet niewielkich upraw ekologicznych – zaplanowano organizację konkursu.

MegaDynia to megasprawa!

Prezes Lubuskiego Związku Młodzież Wiejskiej Małgorzata Smyk podkreślała, że celem konkursu jest zabawa i propagowanie postaw proekologicznych.

– Chcemy chronić środowisko, chcemy, żeby to była dobra zabawa. Zachęcam dzieci, młodzież, szkoły, organizacje, MegaDynia to megasprawa, a dbanie o taką roślinę zapewni dobrą zabawę – mówiła Małgorzata Smyk.       

W tym roku dwie kategorie

Kategoria OPEN – bez badania dyni urządzeniem pomiarowym GREENTEST

Przewidziano nagrody:

  • I miejsce – 1000 zł
  • II miejsce – 600 zł
  • III miejsce – 400 zł

Kategoria dynia ekologiczna – dynia zweryfikowana urządzeniem pomiarowym GREENTEST

Przewidziano nagrody:

  • I miejsce – 1000 zł
  • II miejsce – 600 zł
  • III miejsce – 400 zł

W tym roku konkurs odbywa się w innej formule, dlatego warto zapoznać się z regulaminem konkursu (patrz: załączniki obok).

Finał konkursu w październiku w skansenie w Zielonej Górze Ochli

Finał konkursu „LUBUSKA MEGADYNIA” odbędzie się 2 października 2022 r. na terenie Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze Ochli. – Uczestnicy konkursu zobowiązani są dostarczyć dynię na własny koszt do Muzeum Etnograficznego w Ochli najpóźniej do 2 października 2022 r. do godz. 9.00. Każdy uczestnik może dostarczyć i zgłosić do finału konkursu tylko jedną dynię – mówił Tadeusz Woźniak – dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze Ochli.

Zgłoszona dynia musi być zdrowa i nieuszkodzona, w szczególności nie może posiadać pęknięć, wnęk, ciał obcych itp. Dynia nie może również mieć następującego koloru: szary, niebieski, zielony. Łodyga jest dozwolona, bez winorośli. Dynia nie może zawierać żadnych elementów sztucznie zawyżających jej wagę m.in. kamieni, piasku itp. Palety do prezentacji dyń oraz wózek widłowy do rozładunku zapewnia Organizator.

Konkurs Lubuska MegaDynia będzie finansowany w ramach realizacji projektu ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – II Schemat Pomocy Technicznej PROW 2014-2020. Organizatorem konkursu jest Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli oraz Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jak było w pierwszej edycji

Arkadiusz Dąbrowski – dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich przypomniał, że do ubiegłorocznej edycji konkursu zgłosiło się ok. 150 chętnych, do których zostały wysłane nasiona specjalnej odmiany. Do etapu finałowego zgłoszonych zostało niespełna 50 dyń, które oceniane były w 3 kategoriach: organizacje i instytucje, osoby fizyczne, szkoły. – Największy zgłoszony okaz ważył ok. 52 kg, ale niestety nie przeszedł wszystkich formalnych testów. Każda dynia była sprawdzona przez tester azotanów – Greentest z natychmiastowym odczytem – mówił dyrektor.  

W kategorii „Organizacje i instytucje” wygrało Miasto Nowa Sól, które wyhodowało dynię o wadze 38,72 kg. Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Brody – 36,94 kg, a trzecią lokatę Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli – 36,14 kg.

W kategorii „Osoby fizyczne” pierwsze miejsce zajął Andrzej Rogowski, który wyhodował dynię o wadze 45,14 kg. W kategorii „Szkoły” zwyciężył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ze Wschowy, którego dynia osiągnęła wagę 22,72 kg.

Dla zwycięzców przygotowano nagrody pieniężne. W kategoriach osoba prywatna i szkoła było to odpowiednio: 700, 500 i 300 zł w zależności od miejsca na podium. Przy organizacjach i instytucjach były to kwoty: 1000, 700 i 500 zł.

Powiązane wiadomości

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/18837/gdzie-urosnie-najciezsza-dynia-w-lubuskiem-konkurs-wystartowal-

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego