Zielone Lubuskie na gali Supermiasta i Superregiony – Lubuski Urząd Marszałkowski

Park Dworski w Iłowej został uznany najciekawszym zielonym terenem w Lubuskiem
W czwartek (23 czerwca) marszałek Elżbieta Anna Polak weźmie udział w gali podsumowującej plebiscyt „Supermiasta i Superregiony”, podczas której przedstawi m.in. bieżącą sytuację samorządową związaną z zielonymi przestrzeniami oraz sytuację gospodarczą w Lubuskiem.

Ulubiona zielona przestrzeń

Tegoroczna, trzecia już edycja plebiscytu Gazety Wyborczej „Supermiasta i Superregiony” poświęcona była ekologii i zieleni. A to dlatego, że rok temu czytelnicy – wskazując najważniejsze wyzwania dla samorządów na najbliższe lata – najczęściej wskazywali właśnie na troskę o środowisko naturalne.

Akcja zaczęła się od zgłaszania kandydatów do tytułu ulubionej zielonej przestrzeni w poszczególnych miastach i regionach. Spośród nich wytypowano 471 miejsc podzielonych na 43 listy do głosowania – miejskie i regionalne. Ostateczną decyzję zostawiono czytelnikom. Wśród zwycięzców znalazły się dostojne bory, parki krajobrazowe, eleganckie parki, pięknie urządzone ogrody, tereny spacerowe nad rzekami i jeziorami. Dzięki temu udało się stworzyć unikatową mapę pięknych, lubianych i często odwiedzanych terenów. Takich, o które trzeba dbać, bo są niezbędne i dla klimatu, i dla mieszkańców.

Park Dworski w Iłowej najciekawszym zielonym terenem w Lubuskiem

W kategorii „Zielone Lubuskie” zwyciężył Park Dworski w Iłowej, który uzyskał aż 70 proc. głosów. Za nim uplasowały się łagowskie buczyny oraz Park Mużakowski.

W plebiscycie zostały także wybrane najbardziej klimatyczne miejsca w Zielonej Górze i Gorzowie. W kategorii „Zielony Gorzów” zwyciężył Park Siemiradzkiego, za nim na podium znalazły się Murawy Gorzowskie i ogród dendrologiczny. Natomiast w Winnym Grodzie pierwsze miejsce przypadło ex aequo parkowi w Zatoniu i Wzgórzom Piastowskim. Trzecie miejsce zajął Las Odrzański.

Lubuska Marszałek o roli zieleni i nie tylko

Podczas czwartkowej gali w Warszawie odbędzie się także dyskusja na temat roli zieleni w miastach z udziałem samorządowców – prezydentów miast i marszałków województw, naukowców, aktywistów oraz reprezentantów organizacji ekologicznych. Udział w niej weźmie m.in. znakomity architekt Robert Konieczny, który opowie o tym, jak dziś projektuje się i zmienia miasta, o zielonych enklawach w metropoliach – i o słynnej już betonozie.

Głos zabierze również Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która razem z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem, Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz Prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim opowiedzą o bieżącej sytuacji samorządową związanej z zielonymi przestrzeniami w miastach i województwach, sytuacji gospodarczą oraz sytuacji związanej ze zbliżającymi się wyborami.

W dyskusji udział wezmą także prezydenci: Wrocławia – Jacek Sutryk; Wałbrzycha – Roman Szełemej, Gdyni – Wojciech Szczurek; Rzeszowa – Konrad Fijołek i Krakowa – Bogusław Kośmider (z-ca prezydenta Krakowa), a także marszałkowie województw: dolnośląskiego – Cezary Przybylski i wielkopolskiego – Marek Woźniak.

Transmisję z czwartkowej Gali można oglądać na naszym Facebooku facebook.com/lubuskiepl. Początek o godz. 19:00.

Czym wyróżniają się lubuscy laureaci Supermiast i Superregionów?

  • Park Dworski w Iłowej powstał na przełomie XIX i XX wieku z inicjatywy Fryderyka von Hochberga, podróżnika i wielbiciela Orientu. Stworzył on park japoński z altanami i kamiennymi latarniami. Podobnym miejscem jest ogród japoński we Wrocławiu. W 2014 r. park w Iłowej przeszedł rewitalizację.
  • Park Siemiradzkiego to miejsce, z którego doskonale widać panoramę Gorzowa. Rośnie w nim wiele gatunków drzew i krzewów, np. robinia biała, bluszcz, dąb szypułkowy i miłorząb dwuklapowy. W parku znajdują się również takie atrakcje, jak punkt widokowy, paraboliczne lustra i teleskop.
  • Wzgórza Piastowskie w Zielonej Górze upodobali sobie spacerowicze, biegacze i miłośnicy nordic walking. Przyciąga ich również odnowiony park w Zatoniu z oranżerią, altaną i Łąką Joanny. Zwiedzający mogą podziwiać też zabezpieczone ruiny pałacu księżnej Doroty Talleyrand-Perigord, a wiosną poczuć zapach kwitnącego czosnku niedźwiedziego.

Plebiscyt „Supermiasta i Superregiony” odbył się po raz trzeci. Partnerem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Powiązane wiadomości

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/18840/zielone-lubuskie-na-gali-supermiasta-i-superregiony

Obrazek domyślny
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego