ZIELONOGÓRSCY POLICJANCI KONTROLUJĄ TRZEŹWOŚĆ KIERUJĄCYCH PO PIERWSZYM WAKACYJNYM WEEKENDZIE – Policja Zielona Góra

ZIELONOGÓRSCY POLICJANCI KONTROLUJĄ TRZEŹWOŚĆ KIERUJĄCYCH PO PIERWSZYM WAKACYJNYM WEEKENDZIE

Data publikacji 27.06.2022

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego dzisiaj od 4.00 rano kontrolowali trzeźwość kierujących na drogach naszego powiatu. Zatrzymano czterech kierujących pod wpływem alkoholu. Po godzinie 9.00 na trasie S3 wspólnie z kolegami z Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali stan trzeźwości kierowców samochodów ciężarowych. Wśród kilkudziesięciu skontrolowanych nikt nie prowadził „na podwójnym gazie”.

Działania „Trzeźwość”, czy „Trzeźwy Kierowca” już na stałe wpisały się w kalendarz akcji prowadzonych regularnie przez zielonogórską drogówkę. Obecne już od kilkunastu lat na drogach całego powiatu, obecnie przybierają różne formy – od badań prowadzonych w krótkim okresie na jednym odcinku drogi gdzie kilkunastu policjantów sprawdza bardzo wielu kierujących po pojedyncze patrole na mniej uczęszczanych drogach sprawdzające przez pewien okres czasu wszystkie przejeżdżające pojazdy.

Dzisiejsze działania przyjęły dwie formy – od 4.00 rano kilka patroli sprawdzało stan trzeźwości kierujących w różnych miejscach powiatu. W miejscowości Wysokie oraz na Trasie Północnej policjanci zatrzymali dwie osoby, które miały w  organizmie powyżej 0,5 % oraz dwie, które prowadziły po użyciu alkoholu.  Po godzinie 9.00 policjanci z patroli ruchu drogowego wspólnie z kolegami z Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali trzeźwość kierujących samochodami ciężarowymi na trasie S3. Wśród kilkudziesięciu sprawdzonych osób nie było nikogo, kto prowadził pod wpływem alkoholu. 

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 ‰) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.  Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 ‰ do 0,5 ‰) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.  

 

Komenda Miejskiej Policji w Zielonej Górze: https://zielona-gora.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/42070,ZIELONOGORSCY-POLICJANCI-KONTROLUJA-TRZEZWOSC-KIERUJACYCH-PO-PIERWSZYM-WAKACYJNY.html

Obrazek domyślny
Policja Zielona Góra