NIE SŁUCHAJ TELEFONICZNYCH OSZUSTÓW. NIE ODDAWAJ OBCYM SWOICH PIENIĘDZY – Policja Zielona Góra

NIE SŁUCHAJ TELEFONICZNYCH OSZUSTÓW. NIE ODDAWAJ OBCYM SWOICH PIENIĘDZY

Data publikacji 29.06.2022

Prosimy wszystkich o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon. Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą „na policjanta” padł wczoraj zielonogórzanin, który oddał przestępcom wszystkie pieniądze w bankowego konta żeby je „zabezpieczyć”.

Sposób działania przestępców posługujących się metodą „na policjanta” w ostatnim okresie także uległ modyfikacji. Już nie tylko oszuści dzwonią do starszych osób i podają się za policjantów przekonując, że krewny znalazł się w trudnej sytuacji np. miał wypadek drogowy i natychmiast potrzebuje pieniędzy. Przestępcy zawsze żądają dużych sum, zwykle kilkudziesięciu tysięcy złotych, często też wypytują o posiadane oszczędności czy kosztowności.

Nowa metoda przestępców to podawanie się za policjanta, który „ostrzega” że nasze pieniądze na koncie w banku są zagrożone i trzeba je „zabezpieczyć” przesyłając na niezagrożone konto. W taki sposób został wczoraj oszukany zielonogórzanin, który przez niemal 3 godziny był „urabiany” przez oszustów. Pierwszy telefon pokrzywdzony odebrał z nieznanego numeru telefonu, mężczyzna podawał się za pracownika banku, prosił o podanie danych, pytał czy pokrzywdzony chce wziąć o kredyt, ale rozmowę prowadził dość nieudolnie i rozłączył się. Za chwilę z numeru przypisanego do centrali banku (bo to sprawdził pokrzywdzony) zadzwonił inny mężczyzna, który przedstawił się z imienia i nazwiska mówiąc, że jest z „Departamentu Bezpieczeństwa” banku. Poinformował, że konto pokrzywdzonego jest zagrożone, oszuści właśnie próbowali się na nie włamać i będzie wszczęte policyjne śledztwo. Powiedział pokrzywdzonemu, że za chwilę zatelefonuje do niego policjant z Komendy Stołecznej.

Rzeczywiście za chwilę pokrzywdzony odebrał kolejny telefon od fałszywego policjanta, który przedstawił się jako „Naczelnik Wydziału Cyberprzestępczości” potwierdził że prowadzone jest śledztwo we współpracy z „Departamentem Bezpieczeństwa” banku. Fałszywy „policjant” powiedział też, że pokrzywdzony żeby zabezpieczyć swoje pieniądze powinien „współpracować” z pracownikiem banku.

Po chwili po raz kolejny zadzwonił „pracownik Departamentu Bezpieczeństwa” i poinformował pokrzywdzonego, że w związku z wszczętym śledztwem jego konto zostanie zablokowane i nie będzie mógł z niego korzystać przez około dwa lata! Przekonał też pokrzywdzonego, żeby skorzystał z możliwości przelania pieniędzy na „konto techniczne”, z którego później będzie mógł korzystać. Oszust przekonał też pokrzywdzonego, że najszybciej będzie to można zrobić wypłacając pieniądze z bankomatu, a potem wpłacając do wpłatomatu i wpisując specjalne kody transferowe podawane przez oszusta. Pokrzywdzony został „zapewniony”, że w ciągu 15 minut otrzyma sms z danymi dostępowymi do „konta technicznego”. Oczywiście taki sms do pokrzywdzonego nie dotarł, a numeru telefonu nikt nie odbierał…

KOLEJNY RAZ OSTRZEGAMY:

 Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo

  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach
  • Nie należy ufać w telefoniczne zapewnienia, że ktoś jest „pracownikiem banku” czy „policjantem”
  • Numer telefonu lub nazwa, który widzimy jako dzwoniący do nas może być sfałszowany przez przestępców  

 Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj: 

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych, przyjaciół, policjantów, pracowników banku;
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio;
  • NIGDY NIE PRZELEWAJ PIENIĘDZY NA OBCE KONTA podane w rozmowie telefonicznej;
  • Nie działaj w pośpiechu, zastanów się dlaczego ktoś chce twoich pieniędzy;
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – nr tel. 112, 47 7952411.

Komenda Miejskiej Policji w Zielonej Górze: https://zielona-gora.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/42092,NIE-SLUCHAJ-TELEFONICZNYCH-OSZUSTOW-NIE-ODDAWAJ-OBCYM-SWOICH-PIENIEDZY.html

Policja Zielona Góra
Policja Zielona Góra