
Warsztaty dla lubuskich przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. poprowadziła dr Beata Lubos – ekonomistka, specjalistka w zakresie projektowania strategii i programów ukierunkowanych na zwiększanie innowacyjności gospodarki. – Dzisiaj musimy zdać sobie sprawę, że wyjątkowość tego, co proponujemy na rynku jest konieczna, by się na nim utrzymać. Innowacje to wymóg nowoczesnej gospodarki i warunek ubiegania się o środki regionalne i krajowe. Podczas warsztatów uczę słuchaczy, jak tworzyć strategie i programy w sektorze przedsiębiorstw i instytucji, aby wypracować tę właśnie unikatową metodę działania, produkcji, prowadzenia usług – mówi dr Beata Lubos.
Tematyka zajęć:
- Możliwości wparcia MŚP oraz projektów innowacyjnych w ramach środków unijnych oraz programów krajowych,
- Zarządzanie projektami innowacyjnymi – wypracowanie narzędzi przygotowania i zarządzania projektem innowacyjnym,
- Dobre praktyki i przykłady funkcjonowania inteligentnych specjalizacji/klastrów w Polsce i za granicą.
Uczestnicy warsztatów chętnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych. – Zdecydowałam się wziąć udział w warsztatach, ponieważ niedawno razem z siostrą otworzyliśmy firmę zajmującą się produkcją kosmetyków naturalnych i byłyśmy ciekawe, czy jest jakaś forma wsparcia naszej działalności. Myślę, że w dzisiejszych czasach jest natężenie różnych usług i produktów. Stworzenie czegoś innowacyjnego może rzeczywiście stanowić wyzwanie – powiedziała Martyna Chwiłka z firmy Sorelle – kosmetyki naturalne.
Sylwia Groblica, SG Kwadrat – badania archeologiczne/ochrona zabytków: – Złożyłam wniosek na innowacje lubuskie, mam pomysł, wiem, jak go zrealizować. Działam w zakresie ochrony zabytków archeologicznych. Mam nadzieję, że już tutaj dostanę informację, gdzie mogę zwrócić się o pomoc przy realizacji. Takie spotkanie, konferencja jest bardzo ważna dla nas przedsiębiorców. Możemy tu otrzymać szybko i w bezpośredni sposób wiedzę.
W warsztatach w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze wzięli udział przedstawiciele świata biznesu, nauki i uczelni wyższych.
Warsztaty sieciujące różne sektory trwają w Lubuskiem już od 2021 roku. Obecnie trwa przygotowywanie konkretnych projektów w ramach utworzonych partnerstw.
Przypomnijmy, że w poniedziałek, 15 maja 2023 r. radni sejmiku województwa podjęli decyzję o powołaniu spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji. Spółka będzie zarządzać infrastrukturą wytworzoną w ramach projektu unijnego Park Technologii Kosmicznych oraz aplikować o pieniądze zewnętrzne z unijnych programów horyzontalnych oraz środków w dyspozycji Komisji Europejskiej z przeznaczeniem m.in. na badania naukowe i innowacje. Zadaniem spółki będzie również generowanie innowacyjnych projektów oraz stymulowanie współpracy biznesu, nauki i samorządu.
Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/20516/jak-wdrozyc-innowacje-w-swoich-firmach