Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5994 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Imagick.php on line 220

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 6214 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Gd.php on line 428

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136
Ta wizyta senatorów w Lubuskiem już jest historyczna - Lubuski Urząd Marszałkowski - Lubuszanin

Ta wizyta senatorów w Lubuskiem już jest historyczna – Lubuski Urząd Marszałkowski

Konferencja prasowa przed wyjazdowym posiedzeniem komisji senackich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego

Fot: Marek Pych
– Nigdy wcześniej nie gościliśmy parlamentarzystów aż w takiej liczbie. Może to właśnie w tym gronie urodzi się jakaś ważna reforma dla naszej ojczyzny? – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Czwartkowe (25 maja 2023 r.) posiedzenie wyjazdowe senackich Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze – poprzedziła konferencja prasowa.

Senatorowie chcą poznać problemy regionu

– Jest to dla nas wielki zaszczyt, że możemy dzisiaj gościć z naszą konferencją w progach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego – powiedziała wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka. – W związku z tym, że w ubiegłym roku przypadało stulecie reaktywacji Senatu w niepodległej, odrodzonej Rzeczypospolitej, Senat postanowił przez ten rok jeździć po całej Polsce i odwiedzać miejsca, skąd pochodzą nasi senatorowie. Ale też celem tych wyjazdów studyjnych jest zapoznanie się z problemami, jakie mają lokalne społeczności.

Lubuskie może być dumne z Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

– Wyjazdowe posiedzenia komisji senackich są poświęcone nie tylko poznawaniu problemów regionalnych czy lokalnych, ale również propagowaniu sukcesów, którymi mogą się chwalić samorządy. Samorząd województwa lubuskiego takich sukcesów ma wiele – podkreślił przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Zygmunt Frankiewicz. – Byliśmy w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka i myślę, że to jest świetny przykład do rozpropagowania. Osiągnięcie rzadkie w Polsce, szczególnie w tak trudnej sytuacji ochrony zdrowia. O problemach związanych z Odrą słyszeli chyba wszyscy i tym również będziemy się zajmowali podczas posiedzeń komisji.

Pakiet Fit for 55 już dawno przyjęty!

– Są sprawy, które już są albo za chwilę staną się wyzwaniem – powiedział przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu Stanisław Gawłowski. – Niecałe dwa lata temu premier rządu RP Mateusz Morawiecki na szczycie europejskim wyraził zgodę na pakiet aktów prawa europejskiego zwanych Fit for 55. W Polsce jest taka mylna dyskusja, że to jeszcze się nie stało. A to już się stało: polityczna zgoda polskiego rządu w tej sprawie została wyrażona i w związku z tym na poziomie Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej trwają już tylko i wyłącznie dyskusje nad szczegółowymi zapisami. Chcę wyraźnie powiedzieć: pakiet Fit for 55 został za zgodą Mateusza Morawieckiego w Unii Europejskiej przyjęty.

Bez samorządu ani rusz!

– A ponieważ jest to nadzwyczaj trudne wyzwanie, nie da się tego – 15 aktów prawa europejskiego – realizować w całej rozciągłości bez udziału samorządu terytorialnego w Polsce – mówił senator Gawłowski. – Nie da się osiągnąć efektywności energetycznej, oszczędności energii bez termomodernizacji, w którą musi być zaangażowany samorząd. Nie da się osiągnąć celów dotyczących produkcji energii odnawialnej czy celów związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych, jeżeli w tym procesie nie będzie uczestniczył samorząd. Dzisiaj chcemy porozmawiać, co możemy jako parlament zrobić na rzecz prawdziwego udziału samorządowców i nie mówić im fałszywie, że to nas nie dotyczy. Decyzja została już podjęta. Teraz mamy już tylko kroki, w jaki sposób realizować te zadania i stąd to posiedzenie dzisiaj, na którym wspólnie z samorządowcami województwa lubuskiego będziemy o tym rozmawiać.

Historyczna wizyta w regionie lubuskim

– Bardzo dziękuję za przyjęcie naszego zaproszenia i za wizytę w regionie lubuskim, która jest historyczną – zwróciła się do senatorów lubuska marszałkini Elżbieta Anna Polak. – Nigdy aż w takiej liczbie nie gościliśmy u nas parlamentarzystów, którzy zdecydowali się poświęcić swój cenny czas również dla naszego regionu lubuskiego. Gdy wczoraj rozmawialiśmy na tematy ważne dla regionu, dla Polski, pomyśleliśmy, że być może to właśnie dzisiaj urodzi się w tym gronie jakaś ważna reforma dla naszej ojczyzny, zwłaszcza, że tematy, które zdecydowaliśmy się podjąć, są z punktu widzenia regionu lubuskiego niesłychanie ważne, bo to są nasze priorytety. Od dekady budujemy Zieloną Krainę Inteligentnych i Innowacyjnych Technologii, gdzie nasze inteligentne specjalizacje to właśnie zdrowie i jakość życia, zielona gospodarka, innowacyjny przemysł. I tak się składa, że żadna z tych inteligentnych specjalizacji nie może być realizowana samodzielne. Bo jak mówić o zdrowiu i jakości życia bez zielonej gospodarki? Bez ograniczenia emisji gazów cieplarnianych? My to w regionie robimy, możemy być wzorem i przykładem, ale niestety rzeczywistość jest brutalna. Doświadczyliśmy w ubiegłym roku katastrofy w Odrze. Wciąż nie ma planu ratunkowego dla Odry, potrzebujemy wsparcia. Tak silne wsparcie, jakie dzisiaj i jutro otrzymamy, mam nadzieję przekona rząd, żeby ten program ratunkowy został przyjęty jak najszybciej, bo jak obserwuję – do tej pory nie ma ani środków finansowych, ani woli rozwiązania tego tak istotnego problemu.

Wystawa o historii Senatu RP – otwarta

Na koniec konferencji Adam Niemczewski, szef Kancelarii Senatu, dokonał oficjalnego otwarcia w holu UMWL wystawy „Senat wczoraj i dziś. W 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP”. Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka powiedziała. – Przyjeżdża dziś z nami do Zielonej Góry wystawa „Senat wczoraj i dziś”, poświęcona historii Senatu, którego pierwsze posiedzenie w II Rzeczypospolitej miało miejsce 28 listopada 1922 roku. Szczególnie prezentowany jest okres XX-lecia międzywojennego.

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/20580/historyczna-wizyta-senatorow-w-lubuskiem

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego