Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5994 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Imagick.php on line 220

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 6214 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Gd.php on line 428

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136
Senatorowie odwiedzili Centrum Zdrowia Matki i Dziecka - Lubuski Urząd Marszałkowski - Lubuszanin

Senatorowie odwiedzili Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – Lubuski Urząd Marszałkowski

W czwartek i piątek 25 i 26 maja 2023 r. w Lubuskiem odbywają się wyjazdowe posiedzenia komisji senackich. W czwartek senatorowie RP zwiedzili też Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Fot: Marek Pych
W czwartek i piątek 25 i 26 maja 2023 r. w Lubuskiem odbywają się wyjazdowe posiedzenia komisji senackich. W czwartek senatorowie RP zwiedzili też Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Do regionu lubuskiego przyjechali członkowie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu oraz część przedstawicieli Komisji Zdrowia. Pierwszym punktem wizyty senatorów było Centrum Zdrowia Matki i Dziecka  – najważniejszej inwestycji tej dekady samorządu województwa lubuskiego. Uruchomienie Centrum to zwieńczenie kilkuletnich starań i ciężkiej pracy wielu osób.

Gości powitali i oprowadzili po Centrum: dyrektor ds. lecznictwa lek. Antoni Ciach, lekarz naczelny Emil Korczak, wiceprezes ds. finansowych Jarosław Sieracki, kierownik Oddziału Pediatrii z Pododdziałami: Endokrynologii, Diabetologii i Nefrologii Dziecięcej dr hab. n. med. Marcin Zaniew, prof. UZ, dr hab. n. med. Ewa Gorczyńska, prof. UZ – kierownik Kliniczny Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz lek. Kazimiera Kucharska-Barczyk, wieloletnia kierownik Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Oddział Onkologii Dziecięcej – tak ważny w Lubuskiem

Marszałek Elżbieta Anna Polak przypomniała historię powstania Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Decyzja o budowie lecznicy zapadła ponad 10 lat temu. To była bardzo trudna decyzja dla Zarządu Województwa Lubuskiego i dla zarządu szpitala, ponieważ kondycja lubuskiej ochrony zdrowia nie była dobra. – W pewnym momencie zmieniła się władza i rząd, wszyscy byli przeciwko. Minister Zdrowia również był przeciwny tej  inwestycji. Udało się nam go przekonać na Komitecie Sterujący, bo inwestycję trzeba było wpisać w mapę potrzeb. Od wielu lat jestem członkiem Komitetu Sterującego i udało nam się stworzyć solidarność samorządową marszałków. Marszałkowie nam pomogli i przegłosowaliśmy Ministra Zdrowia. Decyzja Komitetu Sterującego była kluczowa, przystąpiliśmy do realizacji inwestycji. Później było wiele innych problemów i potrzeb, ale udało się – przypomniała marszałek.

Członkowie senackich komisji zwiedzili Izbę Przyjęć, Onkologię Dziecięcą oraz Kliniczny Oddział Neonatologii. Gości oprowadził lek. Emil Korczak.  – W Izbie Przyjęć odbywa się wstępny triage pacjentów, tu znajdują się sala obserwacyjna, sala zabiegowa, gdzie można dokonać szybkiej diagnostyki, jest bezpośredni korytarz do diagnostyki radiologicznej. Następnie pacjenci są przewożeni windą do odpowiedniego oddziału. Wszystkie ciężkie i wielonarządowe urazy trafiają na główny SOR i tam odbywa się wstępna diagnostyka – tłumeczył lekarz naczelny.

Przedstawiciele komisji w izbie wyższej parlamentu przeszli przez Dział Diagnostyki Obrazowej, gdzie znajdują się tomograf, rezonans, usg oraz aparat rentgenowski wysokiej klasy. – Jest to nowa jakość, którą udało nam się wprowadzić. Mamy możliwość wykonywania badań w znieczuleniu ogólnym u dzieci. W tej chwili działamy z diagnostyką w pełnym zakresie – dodał Emil Korczak.

Prof. UZ, dr hab. n. med. Ewa Gorczyńska podkreślała, dlaczego tak ważne jest, że Oddział Onkologii Dziecięcej powstał w Zielonej Górze. – Województwo lubuskie było jedynym w kraju, gdzie dostęp do onkologii dziecięcej był naprawdę bardzo trudny.  Dzieci z chorobami onkologicznymi, a takich dzieci rocznie jest około 20, trafiały do Wrocławia, Szczecina, Poznania, Warszawy. Proszę sobie wyobrazić, jak to było trudne dla nich i ich rodziców. Jeśli nie ma onkologii na miejscu, dłuższa jest także diagnostyka. Dziecko onkologiczne, zwłaszcza z ostrą białaczką, bo takich przypadków jest najwięcej, w sumie pół roku przebywa z rodzicem w szpitalu. Wyobraźmy sobie matkę z dzieckiem we Wrocławiu, a resztę dzieci tutaj. Jeśli leczenie zapewnione jest na miejscu to rodzice mogą się wymienić, a dziecko nawet na dzień czy dwa może wyjść do domu. To jest ogromne ułatwienie w życiu. Szpital jest bardzo dobrze przygotowany do tego, aby oddział działał. Jest dobra diagnostyka radiologiczna, dostępne badania w znieczuleniu ogólnym. Obecnie nie mamy obłożenia pełnego, bo tego nie da się zrobić od razu. Tu sukcesywnie będą przychodzić pacjenci – mówiła prof. UZ, dr hab. n. med. Ewa Gorczyńska.

W trakcie wizyty w szpitalu wiele czasu poświęcono również na rozmowę o kadrze medycznej. Lubuska marszałek opowiedziała m.in. o programach stypendialnych samorządu województwa dla przyszłych lekarzy i pielęgniarek, dzięki którym chcemy związać studentów zawodowo z naszym regionem.

Wiele osób zostawiło tu swoje serce

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze to pierwszy tego typu obiekt szpitalny w województwie lubuskim. Składa się z sześciu oddziałów. Dwa z nich – onkologia dziecięca i intensywna terapia – wcześniej w ogóle nie funkcjonowały w regionie. Placówka została oficjalnie otwarta 12 grudnia 2022 r., po wygaszeniu jego poprzedniej funkcji – szpitala tymczasowego leczącego pacjentów z COVID-19. 14 marca 2023 r. centrum nadano imię Zbysława Kopyścia – wybitnego pediatry, autora „Kompendium zespołów i rzadkich chorób dziecięcych”.

Marszałek Elżbieta Anna Polak przypomniała, że w ogólnopolskim konkursie „TOP Inwestycje Komunalne”, organizowanym przez wydawcę serwisu Portal Samorządowy.pl, Lubuskie odebrało dwie nagrody, pierwszą – za Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, drugą – za most w Milsku. – Nie chodziło tylko o wyraz architektoniczny, ale przede wszystkim o inwestycje, które są w interesie publicznym, służą ludziom. To jest inwestycja z sercem, bo wiele osób tu zostawiło swoje serce – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, także w plebiscycie „Supermiasta i Superregiony” – który organizuje „Gazeta Wyborcza” – w Zielonej Górze ikoną architektoniczną zostało Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Nowa jakość leczenia

W szpitalu przy małych pacjentach mogą przebywać rodzice. Wszystkie sale są jedno i dwuosobowe z łazienkami. Rodzice mają do dyspozycji specjalne rozkładane fotele (dzięki wsparciu WOŚP), które mogą służyć do siedzenia i do spania. Są też szafy, więc mowa tu o istotnym zwiększeniu komfortu i standardu nie tylko pacjenta, ale też opiekuna. Nowy budynek spełnia normy obecne już w innych szpitalach pediatrycznych w kraju i na świecie.

CZMiD to 150 łóżek. Nowość to łóżka na onkologii dziecięcej, intensywnej terapii dla dzieci oraz sześć łóżek izolacyjnych na pediatrii.

Dodatkowo w CZMiD znajduje się:

  • zespół poradni specjalistycznych,
  • poradnia żywienia pozajelitowego,
  • zakład diagnostyki obrazowej z rezonansem magnetycznym, tomografem i USG,
  • izba przyjęć,
  • blok operacyjny z 6 salami,
  • 2 sale do cięć cesarskich i 4-stanowiskowy trakt porodowy,
  • sale odpraw na każdym oddziale, które będą również pełnić rolę sal dydaktycznych na potrzeby kształcenia studentów,
  • szatnia dla rodziców i osób odwiedzających.

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/20578/senatorowie-odwiedzili-lubuska-inwestycje-z-sercem

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego