CYBERPRZESTĘPCY WCIĄŻ AKTYWNI – NIE POZWÓLCIE SIĘ OSZUKIWAĆ W SIECI – Policja Zielona Góra

CYBERPRZESTĘPCY WCIĄŻ AKTYWNI – NIE POZWÓLCIE SIĘ OSZUKIWAĆ W SIECI

Data publikacji 02.09.2022

Zielonogórscy policjanci – podobnie jak koledzy w całym kraju – już od dłuższego czasu ostrzegają przed cyberprzestępcami. Aktywność przestępców w Internecie przybiera najróżniejsze formy, dlatego korzystając z aplikacji bankowych, robiąc zakupy w sieci, czy korzystając z mediów społecznościowych musimy zachować ostrożność i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze każdego dnia zawiadamiani są o oszustwach i kradzieżach popełnionych w Internecie. Ten niepokojący trend wzrostu przestępczości obserwowany jest już od dłuższego czasu – współcześni przestępcy działają on-line co gwarantuje im łatwe i szybkie zyski. Po raz kolejny ostrzegamy – bądźcie ostrożni w sieci.

Do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze – podobnie jak do wszystkich jednostek Policji w kraju codziennie zgłaszają się osoby, które zostały oszukane lub okradzione w Internecie. Przestępcy wyłudzają ich dane dostępowe do kont bankowych, wyłudzają kody blik, oferują do sprzedaży nieistniejący towar, namawiają na fałszywe inwestycje, itp.

Kilka przykładów z ostatnich 3 dni:

Zielonogórzanin stracił ponad 2600 złotych wysyłając pieniądze osobie, która oferowała pracę za granicą. Dwóch mieszkańców naszego miasta straciło 3000 i 2200 złotych na fałszywe oferty towaru na portalach aukcyjnych. Mężczyzna, który chciał „inwestować” w sieci stracił 10000 złotych nieświadomie instalując hakerskie oprogramowanie na swoim komputerze. Zielonogórzanka straciła 4000 złotych podając swoje dane do karty bankowej oszustowi, który miał kupić oferowany przez pokrzywdzoną towar na portalu aukcyjnym.  

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane – nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart czy też nie przesyłajmy zeskanowanych dokumentów tożsamości. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób żadnych aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia. Nie podejmujmy ważnych decyzji w pośpiechu i zawsze zastanówmy się czy warto inwestować oszczędności życia w Internecie. Pamiętajmy również o regularnym skanowaniu komputera przez bezpieczny program antywirusowy.

Komenda Miejskiej Policji w Zielonej Górze: https://zielona-gora.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/42788,CYBERPRZESTEPCY-WCIAZ-AKTYWNI-NIE-POZWOLCIE-SIE-OSZUKIWAC-W-SIECI.html

Policja Zielona Góra
Policja Zielona Góra