Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5994 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Imagick.php on line 220

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 6214 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Gd.php on line 428

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136
Gorzów Robot Challenge, czyli turniej na robocie chirurgicznym - Lubuski Urząd Marszałkowski - Lubuszanin

Gorzów Robot Challenge, czyli turniej na robocie chirurgicznym – Lubuski Urząd Marszałkowski

Gorzów Robot Challenge - ogólnopolskie zawody na symulatorze robota chirurgicznego

Fot: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. odbędą się pierwsze mistrzostwa na symulatorze robota chirurgicznego. To szansa na wygranie kursu w prestiżowym ośrodku szkoleniowym.

Na pierwsze ogólnopolskie zawody Gorzów Robot Challenge organizatorzy zapraszają lekarzy rezydentów oraz studentów V i VI roku medycyny. – Robotyka to przyszłość. Chcielibyśmy, żeby młode pokolenie lekarzy jak najszybciej zapoznało się z nią i być może wybrało ten właśnie kierunek – mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Lecznica współorganizuje pierwszy ogólnopolski turniej chirurgii robotowej Robot Gorzów Challenge.

300 operacji z robotem

Gorzowski szpital jako jedyny w województwie lubuskim ma robota chirurgicznego, a pod względem liczby wykonanych zabiegów, zalicza się do ogólnopolskiej czołówki. Tylko sami urolodzy w ubiegłym roku wykonali ponad 200 zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci. W tym roku operacji będzie już 300. – Ta metoda, w porównaniu z innymi, przynosi wiele korzyści pacjentom. Przede wszystkim szybciej wracają do normalnej aktywności, jest mniejsze ryzyko powikłań, mniejsza utrata krwi i znacznie mniejsze dolegliwości bólowe niż po zwykłej operacji – mówi dr n. med. Piotr Petrasz, kierownik oddziału urologii. Operacje robotowe w szpitalu przeprowadzają też chirurdzy onkologiczni i ginekolodzy.

Młodzi, sprawdźcie się! 

Turniej dla studentów i lekarzy odbędzie się 24 czerwca 2023 r. w gorzowskim szpitalu. Każdy z uczestników zajmie miejsce przy konsoli robota i przejdzie krótki test. Od tego, w jakim czasie wykona zadanie, będzie zależało, czy przejdzie do kolejnego etapu turnieju. W finale ma się znaleźć 10 osób: pięć kobiet i pięciu mężczyzn. 

Na tych, którzy poradzą sobie najlepiej w ostatecznym sprawdzianie praktycznym na symulatorze (trzy zestawy zadań), czekają nagrody, m.in. prestiżowy kurs z zakresu robotyki chirurgicznej oraz wizyta w największym ośrodku szkoleniowym w Europie.

– Konkurs to trochę zabawa, ale też doskonała okazja, żeby zapoznać się z robotem chirurgicznym, który jest zaawansowanym narzędziem w ręku chirurga – mówi Karolina Koprowska, dyrektor marketingu da Vinci grupy Synektik, która współorganizuje Gorzów Robot Challenge.

Na turniej można się zgłaszać do 18 czerwca 2023 r. (regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy są dostępne m.in. na stronie szpitala: www.szpital.gorzow.pl). Liczba miejsc jest ograniczona.

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/20662/gorzowski-szpital-zaprasza-do-wyzwania-z-robotem

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego