WINOBRANIE NA PÓŁMETKU – POLICJANCI CZUWAJĄ NAD BEZPIECZEŃSTWEM – Policja Zielona Góra

WINOBRANIE NA PÓŁMETKU – POLICJANCI CZUWAJĄ NAD BEZPIECZEŃSTWEM

Data publikacji 07.09.2022

Tegoroczne Winobranie trwa już od pięciu dni – jak co roku zielonogórscy policjanci mają wiele zadań związanych właśnie z tą największą w naszym regionie miejską imprezą. Każdego dnia o porządek podczas winobraniowych imprez dba ponad 100 policjantów. Policyjne patrole podejmują codziennie kilkadziesiąt interwencji.

Winobranie 2022 na półmetku – to największe w naszym mieście organizacyjne przedsięwzięcie także dla zielonogórskich policjantów. Trzeba jednak przyznać, że mamy już długoletnie doświadczenie w dbaniu o porządek publiczny bezpieczeństwo mieszkańców miasta oraz gości. W centrum miasta gdzie zaplanowane są winobraniowe imprezy możecie Państwo zobaczyć patrole piesze, zmotoryzowane, rowerowe, policjantów ruchu drogowego oraz policyjne psy patrolowe ze swoimi przewodnikami. Zielonogórskich policjantów w winobraniowych służbach wspierają w tym roku słuchacze Szkoły Policji w Katowicach, policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji i Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz policjanci ruchu drogowego z komend powiatowych województwa lubuskiego.

Od kilku lat w naszej komendzie podczas Dni Zielonej Góry działa specjalnie wyznaczony sztab winobraniowy, który koordynuje pracę policyjnych patroli odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczestników oraz zabezpieczenie imprez związanych z Winobraniem.  Nie moglibyśmy jednak działać skutecznie gdyby nie bardzo dobra współpraca z innymi służbami oraz organizatorami Dni Zielonej Góry. Wraz z policjantami współdziałają Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zielona Góra, strażacy, ratownicy medyczni ze Sztabu Ratownictwa Zielona Góra, funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej oraz uczniowie z klasy policyjnej Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku.

Każdego dnia winobraniowe policyjne patrole podejmują kilkadziesiąt interwencji, najczęściej związanych z zachowaniem nietrzeźwych osób oraz nieprawidłowym parkowaniem pojazdów.   Dotychczas policjanci nie otrzymali zawiadomień związanych z kradzieżami kieszonkowymi w rejonie imprez winobraniowych, jednakże nie zapominajmy, że czasem „okazja czyni złodzieja” i nie pozostawiajmy portfeli, telefonów czy torebek na straganach czy sklepowych ladach. Pamiętajmy także o ostrożności w restauracjach, pubach czy ogródkach, gdzie również mogą pojawić się kieszonkowcy czy osoby, które zwyczajnie będą chciały wykorzystać sprzyjającą sytuację. Bądźmy ostrożni we wszystkich tych miejscach gdzie panuje duży ruch i tłok, wszędzie tam, gdzie rozbawieni ludzie zapominają o ostrożności. Pamiętajmy, że w tłumie łatwiej jest się złodziejom ukryć i niepostrzeżenie działać.

Wszystkim świętującym Dni Zielonej Góry po raz kolejny przypominamy, że nie zmieniły się przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, z których wynika, że alkohol możemy spożywać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Komenda Miejskiej Policji w Zielonej Górze: https://zielona-gora.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/42812,WINOBRANIE-NA-POLMETKU-POLICJANCI-CZUWAJA-NAD-BEZPIECZENSTWEM.html

Policja Zielona Góra
Policja Zielona Góra