
Przez lata zielonogórzanie korzystali z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w budynku Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Chrobrego. Od 30 czerwca 2023 r. to się zmieni, pacjenci powinni zgłaszać się do ambulatorium w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – na parterze, gdzie funkcjonuje Zespół Poradni Specjalistycznych.
Dobre warunki, większa przestrzeń
– Od 1 lipca, a tak naprawdę dyżur przejmiemy już od 30 czerwca, czyli od piątku od godziny 18.00, pomoc nocna i świąteczna będzie zlokalizowana w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Będzie wykorzystywała pomieszczenia poradni, które od godzin popołudniowych są wolne – informuje Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
– To wiązało się z rozwiązaniem szeregu problemów przede wszystkim kadrowych dlatego, że w tym obszarze w ochronie zdrowia jest ciągły deficyt – wyjaśnia prezes Szpitala Uniwersyteckiego dr Marek Działoszyński. – Ale udało nam się namówić znaczącą część personelu pracującego do tej pory w nocnej i świątecznej pomocy do podjęcia z nami współpracy, a także nasz personel szpitalny. Myślę, że warunki, które udało nam się tutaj stworzyć, będą optymalne. Nie chciałbym mówić, że lepsze niż do tej pory, aczkolwiek okaże się to w praktyce. Dobre, przestronne powierzchnie, z możliwością poczekalni. I w pobliżu struktur, które pozwalają na podjęcie dalszych działań medycznych w sytuacji, gdyby ktoś takowych wymagał.
– Dla mnie pomoc nocna/świąteczna to jest przede wszystkim ramię POZ, czyli zastępuje lekarzy POZ w trybie nocnym i w dni wolne od pracy, jeżeli dzieje się coś bardzo pilnego. Chciałbym tylko przypomnieć, że jest to pomoc nocna/świąteczna. Niezależnie od tego, że funkcjonujemy na terenie szpitala. Jeżeli jest nagłe zagrożenie zdrowia i życia, i wymaga to nagłych interwencji, wtedy pacjent trafia do szpitalnego oddziału ratunkowego – tłumaczy Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
Wiele lat w pomocy nocnej/świątecznej pracowała Dorota Piechowiak, koordynator ambulatorium w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. – Myślę, że będzie lepiej – ocenia. – Warunki socjalne na pewno będą lepsze niż na Chrobrego. Mamy większe pomieszczenia, więc przy dużej liczbie pacjentów na pewno wszyscy się zmieszczą. Należy pamiętać, że nocna/świąteczna pomoc jest czynna od 18.00 do 8.00 w dni powszednie i całodobowo w soboty, niedziele i święta – mówi.
Nocna i Świąteczna Opieka w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze
Dwóch lekarzy ogólnych i pediatra na dyżurze
Na dyżurze będzie trzech lekarzy – dwóch ogólnych i pediatra. W tym jeden ogólny przyjmuje, a drugi wykonuje wizyty domowe i inne, np. teleporady.
Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia jest tej samej wysokości, jak w przypadku pogotowia, wynosi niespełna 400 tys. złotych miesięcznie.
Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest przedłużeniem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Korzystamy z niej bezpłatnie i bez skierowania, gdy nasz lekarz rodzinny nie pracuje. Nie obowiązuje tutaj rejonizacja!
Do ambulatorium zgłaszamy się w przypadku:
- nagłego zachorowania
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystanie wpłynąć na stan zdrowia.
Czego nie uzyskamy?
W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie uzyskamy:
- wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem
- recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym
- rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia
- skierowania do specjalisty.
Kiedy korzystamy?
Ambulatorium przy szpitalu pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy przez całą dobę, czyli od godz. 8.00 do 8.00 dnia następnego.
Do ambulatorium pacjent dojeżdża we własnym zakresie. W wyjątkowych przypadkach świadczenia są udzielane w domu pacjenta.
Uwaga! Pacjenci, którzy mają zlecone leki w iniekcji (zastrzyki) w święta i dni wolne od pracy, czyli wtedy, gdy ich przychodnia POZ nie pracuje, powinni zgłosić ten fakt najpóźniej w czwartek, kontaktując się telefonicznie z ambulatorium w godzinach jego pracy.
Kontakt
Tel. 68 300 08 00 – od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy przez całą dobę.
Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/20800/wazna-zmiana-dotyczaca-nocnej-i-swiatecznej-opieki-zdrowotnej-