Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5994 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Imagick.php on line 220

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 6214 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Gd.php on line 428

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136
Uwaga, ważna informacja! Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w Zielonej Górze - Lubuski Urząd Marszałkowski - Lubuszanin

Uwaga, ważna informacja! Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej w Zielonej Górze – Lubuski Urząd Marszałkowski

Fot: Biuro Lubuskiego Centrum Informacyjnego
Od 30 czerwca 2023 r. pacjenci wymagający nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Zielonej Górze powinni zgłaszać się nie „na pogotowie” przy ul. Chrobrego, tylko do ambulatorium w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Przez lata zielonogórzanie korzystali z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w budynku Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Chrobrego. Od 30 czerwca 2023 r. to się zmieni, pacjenci powinni zgłaszać się do ambulatorium w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – na parterze, gdzie funkcjonuje Zespół Poradni Specjalistycznych.

Dobre warunki, większa przestrzeń  

– Od 1 lipca, a tak naprawdę dyżur przejmiemy już od 30 czerwca, czyli od piątku od godziny 18.00, pomoc nocna i świąteczna będzie zlokalizowana w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Będzie wykorzystywała pomieszczenia poradni, które od godzin popołudniowych są wolne – informuje Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

– To wiązało się z rozwiązaniem szeregu problemów przede wszystkim kadrowych dlatego, że w tym obszarze w ochronie zdrowia jest ciągły deficyt – wyjaśnia prezes Szpitala Uniwersyteckiego dr Marek Działoszyński. – Ale udało nam się namówić znaczącą część personelu pracującego do tej pory w nocnej i świątecznej pomocy do podjęcia z nami współpracy, a także nasz personel szpitalny. Myślę, że warunki, które udało nam się tutaj stworzyć, będą optymalne. Nie chciałbym mówić, że lepsze niż do tej pory, aczkolwiek okaże się to w praktyce. Dobre, przestronne powierzchnie, z możliwością poczekalni. I w pobliżu struktur, które pozwalają na podjęcie dalszych działań medycznych w sytuacji, gdyby ktoś takowych wymagał.

– Dla mnie pomoc nocna/świąteczna to jest przede wszystkim ramię POZ, czyli zastępuje lekarzy POZ w trybie nocnym i w dni wolne od pracy, jeżeli dzieje się coś bardzo pilnego. Chciałbym tylko przypomnieć, że jest to pomoc nocna/świąteczna. Niezależnie od tego, że funkcjonujemy na terenie szpitala. Jeżeli jest nagłe zagrożenie zdrowia i życia, i wymaga to nagłych interwencji, wtedy pacjent trafia do szpitalnego oddziału ratunkowego – tłumaczy Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Wiele lat w pomocy nocnej/świątecznej pracowała Dorota Piechowiak, koordynator ambulatorium w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. – Myślę, że będzie lepiej – ocenia. – Warunki socjalne na pewno będą lepsze niż na Chrobrego. Mamy większe pomieszczenia, więc przy dużej liczbie pacjentów na pewno wszyscy się zmieszczą. Należy pamiętać, że nocna/świąteczna pomoc jest czynna od 18.00 do 8.00 w dni powszednie i całodobowo w soboty, niedziele i święta – mówi.

Nocna i Świąteczna Opieka w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze

Dwóch lekarzy ogólnych i pediatra na dyżurze

Na dyżurze będzie trzech lekarzy – dwóch ogólnych i pediatra. W tym jeden ogólny przyjmuje, a drugi wykonuje wizyty domowe i inne, np. teleporady.

Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia jest tej samej wysokości, jak w przypadku pogotowia, wynosi niespełna 400 tys. złotych miesięcznie.

Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest przedłużeniem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Korzystamy z niej bezpłatnie i bez skierowania, gdy nasz lekarz rodzinny nie pracuje. Nie obowiązuje tutaj rejonizacja!

Do ambulatorium zgłaszamy się w przypadku:

  • nagłego zachorowania
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystanie wpłynąć na stan zdrowia.

Czego nie uzyskamy?

W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie uzyskamy:

  • wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem
  • recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym
  • rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia
  • skierowania do specjalisty.

Kiedy korzystamy?

Ambulatorium przy szpitalu pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy przez całą dobę, czyli od godz. 8.00 do 8.00 dnia następnego.

Do ambulatorium pacjent dojeżdża we własnym zakresie. W wyjątkowych przypadkach świadczenia są udzielane w domu pacjenta.

Uwaga! Pacjenci, którzy mają zlecone leki w iniekcji (zastrzyki) w święta i dni wolne od pracy, czyli wtedy, gdy ich przychodnia POZ nie pracuje, powinni zgłosić ten fakt najpóźniej w czwartek, kontaktując się telefonicznie z ambulatorium w godzinach jego pracy.

Kontakt

Tel. 68 300 08 00 – od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy przez całą dobę.

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/20800/wazna-zmiana-dotyczaca-nocnej-i-swiatecznej-opieki-zdrowotnej-

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego