Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5994 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Imagick.php on line 220

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 6214 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Gd.php on line 428

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136
Uniwersytet Zielonogórski wysoko w rankingu „Perspektyw” - Lubuski Urząd Marszałkowski - Lubuszanin

Uniwersytet Zielonogórski wysoko w rankingu „Perspektyw” – Lubuski Urząd Marszałkowski

Absolwenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim

Fot: Paweł Wańczko/lubuskie.pl
48. miejsce na 100 klasyfikowanych polskich uczelni akademickich zajął Uniwersytet Zielonogórski w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Wśród 20 uniwersytetów klasycznych zajmuje 14. lokatę.

Analizując rok po roku pozycję Uniwersytetu Zielonogórskiego w rankingu „Perspektyw”, raczej się ona nie zmienia – od lat UZ mieści się w pierwszej pięćdziesiątce polskich uczelni akademickich – pisze uczelnia w komunikacie prasowym. Duże zmiany pojawiły się jednak w rankingach kierunków studiów.

Awansowały kierunki humanistyczne – filologia polska, angielska i filologie obce. Wszystkie znajdują się na 4. miejscu w Polsce. –  W tym przypadku przed nami są tylko największe uniwersytety w kraju – skomentował rektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski.

Filologia polska już rok temu plasowała się w czołówce i teraz utrzymała swoje 4. miejsce w kraju (26 uczelni prowadzi ten kierunek) ustępując miejsca tylko Uniwersytetowi Warszawskiemu, Jagiellońskiemu i UAM w Poznaniu. Z 5. na 4. awansowały filologie obce i lingwistyka (wśród 23 uczelni). Duży awans zaliczyła filologia angielska – jeszcze rok temu była na 7. miejscu – dziś znalazła się na 4. miejscu w Polsce (26 uczelni).

W grupie kierunków społecznych kierunki prowadzone na Uniwersytecie Zielonogórskim również poszybowały w górę – najbardziej, bo aż o 16 miejsc, awansowały kierunki o bezpieczeństwie: z 24. na 8. miejsce (wśród 30 uczelni), o 11 miejsc w górę awansowały: pedagogika specjalna (dzisiaj 6. miejsce na 20 uczelni – rok temu miejsce 17.) i socjologia (dzisiaj 10. miejsce na 24 uczelnie – rok temu 21.).

O 10 „oczek” awansowało dziennikarstwo i komunikacja społeczna (dziś 7. miejsce na 25 uczelni – rok temu miejsce 17.) i awans o 8 miejsc zaliczyły: pedagogika (11. miejsce na 40 uczelni) i politologia (7. miejsce na 16 uczelni prowadzących ten kierunek). Nie można też pominąć awansu biotechnologii – z 23. miejsca rok temu, dziś w rankingu kierunek UZ jest na 10. miejscu (24 uczelnie).

Na 7. miejsce w kraju z 11. przesunęła się elektrotechnika (18 uczelni prowadzi ten kierunek), a fizyka utrzymała w tym roku swoje 7. miejsce w rankingu (14 uczelni).

W tegorocznym rankingu kierunków znalazły się 34 kierunki prowadzone na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023: https://2023.ranking.perspektywy.pl/.

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/20805/uniwersytet-zielonogorski-wysoko-w-rankingu-perspektyw

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego