KIEROWCY – UWAZAJCIE W CZASIE MGŁY – Policja Zielona Góra

KIEROWCY – UWAZAJCIE W CZASIE MGŁY

Data publikacji 16.11.2022

Dzisiaj od wczesnego poranka na naszych drogach mgły, które mogą utrzymać się jeszcze kilka godzin. Niebezpieczne warunki drogowe powoduje też śliska nawierzchnia często pokryta mokrymi liśćmi, dlatego prosimy wszystkich kierujących o ostrożną, rozważną jazdę i dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących aktualnie na drogach. Pamiętajmy także o zgodnym z przepisami stosowaniu świateł przeciwmgłowych.

W naszym powiecie od rana panują dzisiaj trudne warunki drogowe – mgły oraz śliska nawierzchnia często pokryta przez mokre liście. Policjanci po raz kolejny zwracają się z prośbą do kierujących o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących na drogach warunków. Osoby, które nie czują się pewnie jeżdżąc w trudnych warunkach, powinny zrezygnować z wyjazdu swoim samochodem. 

Mgła to wyjątkowo trudny czas dla kierujących, widoczność innych pojazdów i pieszych jest wyjątkowo utrudniona.  

Szczególny apel do pieszych:

Pamiętajcie o odblaskowych elementach – one mogą uratować życie.

Kierowca w czasie mgły ma jeszcze mniejsze szanse na zauważenie pieszego często ubranego w ciemne kolory.

Niektórzy kierujący poruszający się dziś po drogach miasta i powiatu używają świateł przeciwmgłowych. Niestety nie zawsze zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przypominamy więc kiedy i w jakich warunkach należy używać świateł przeciwmgłowych, zgodnie z przepisami i w taki sposób aby nie oślepiać innych kierujących.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym – jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

  1)   kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a)  włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie (…)

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

KIEROWCO! W trudnych warunkach drogowych, słabej widoczności i zmniejszonej przejrzystości powietrza – zwolnij dla bezpieczeństwa swojego i innych osób.

 

Komenda Miejskiej Policji w Zielonej Górze: https://zielona-gora.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/43552,KIEROWCY-UWAZAJCIE-W-CZASIE-MGLY.html

Policja Zielona Góra
Policja Zielona Góra