Kierujący nie tylko z promilami zatrzymani przez policjantów – Policja Zielona Góra

Kierujący nie tylko z promilami zatrzymani przez policjantów

Data publikacji 29.11.2022

Zielonogórscy policjanci bardzo często przestrzegają przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu lub narkotykach, organizują kontrole stanu trzeźwości w różnych dniach i godzinach oraz przypominają nie tylko o konsekwencjach karnych. Niestety podczas minionego weekendu zatrzymali 5 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę pomimo, że spożywali wcześniej alkohol lub będąc także pod działaniem środków odurzających. Niechlubny rekordzista miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

 

Policjanci od wielu już lat prowadzą działania w walce z kierującymi, którzy siadają za kierownicę po alkoholu lub narkotykach. Działania i kontrole stanu trzeźwości spotykają się z ogromną aprobatą społeczną i dają także wymierne efekty – coraz mniej kierujących decyduje się na jazdę po alkoholu. Niestety podczas codziennej służby, patrolowania miasta czy powiatu oraz wykonywania czynności służbowych ciągle zatrzymują osoby kierujące po alkoholu lub narkotykach. Niektóre z nich wsiadają za kierownicę będąc w stanie upojenia alkoholowego, tak jak zatrzymany przez policjantów służby patrolowej w niedzielę (27.11) kierujący oplem 46-latek. Mężczyzna kierował mając 3,2 promila alkoholu i trafił do izby wytrzeźwień.

Swój udział w zatrzymaniu kierujących po alkoholu mieli także dzielnicowi z powiatu zielonogórskiego. Dzielnicowi z Trzebiechowa zatrzymali w piątek wieczorem kierującego kia 33-latka, który miał 1,2 promila. Natomiast dzień później dzielnicowi z Zielonej Góry zatrzymali mieszkańca województwa wielkopolskiego jadącego volkswagenem, który miał prawie promil. Z kolei w niedzielę, ponad promil wydmuchał zatrzymany przez dzielnicowych z Sulechowa 27-letni kierujący volkswagenem.

Natomiast to czego dopuściła się 42-letnia zielonogórzanka zatrzymana przez policjantów ruchu drogowego, wyczerpuje znamiona przestępstw nie tylko kodeksu karnego, ale także Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kobieta kierowała mając 1,7 promila, a dodatkowo była pod wpływem marihuany i amfetaminy. Ale to nie wszystko, bo te właśnie narkotyki policjanci znaleźli przy niej po przeszukaniu. Kobieta została zatrzymana, a ze względu na stan nietrzeźwości, przesłuchana dopiero następnego dnia. Odpowie nie tylko za kierowanie po alkoholu i narkotykach, ale także za ich posiadanie, za co grozi według ustawy kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu i przypominamy o odpowiedzialności karnej. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata. Pamiętajmy, że alkohol może być niebezpieczny dla kierującego, nawet 24 godziny od jego spożycia.

Komenda Miejskiej Policji w Zielonej Górze: https://zielona-gora.policja.gov.pl/go2/serwis-informacyjny/aktualnosci/43720,Kierujacy-nie-tylko-z-promilami-zatrzymani-przez-policjantow.html

Policja Zielona Góra
Policja Zielona Góra