
W niemieckim Hornow trwa V Zgromadzenia EUWT z o.o. Geopark Łuk Mużakowa. Jego członkowie pracują wspólnie nad Raportem z działalności EUWT. Zajmują się organizacją biura, pracą sieciową w Polsce parków UNESCO, informacją i planowaniem wspólnych projektów (między innymi w ramach Interreg).
Przyjmowane są uchwały finansowe. Omawiana jest kontynuacja finansowania EUWT przez kraje związkowe Brandenburgia i Saksonia. Strona niemiecka prezentuje również plany dotyczące rewitalizacji Domu Kawalera w Bad Muskau.
Województwo lubuskie reprezentują: Tadeusz Jędrzejczak – członek zarządu województwa Lubuskiego i zarazem przewodniczący Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa” oraz Radosław Brodzik – dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Tadeusz Jędrzejczak pierwszym przewodniczącym
W styczniu 2022 r. członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak został wybrany na pierwszego Przewodniczącego Zgromadzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa”.
Pierwsze takie ugrupowanie na polsko-niemieckim pograniczu
O utworzenie EUWT „Geopark Łuk Mużakowa” lubuski samorząd zabiegał sześć lat. To pierwsze tego typu ugrupowanie współpracy terytorialnej na polsko-niemieckim pograniczu.
- Jego głównym celem jest koordynacja, ułatwianie i wspieranie polsko-niemieckiej współpracy transgranicznej pomiędzy jego członkami, z korzyścią dla zrównoważonego rozwoju obszaru Geoparku Łuk Mużakowa.
- EUWT z o.o. Geopark Łuk Mużakowa stawia sobie ponadto za cel przyczynienie się do wzmocnienia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Unii Europejskiej.
- Polska reprezentacja w Ugrupowaniu to gminy Brody, Łęknica, Przewóz, Trzebiel, Tuplice, Żary, miasto Żary oraz Województwo Lubuskie.
- Zadania EUWT to reprezentacja polsko-niemieckiego Geoparku Łuk Mużakowa na zewnątrz, opracowanie planów, koncepcji i strategii w zakresie edukacji geologicznej i ogólnej edukacji ekologicznej, w szczególności dzieci i młodzieży, oraz w zakresie infrastruktury geoturystycznej, wspieranie współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju Geoparku Łuk Mużakowa, realizacja działań z zakresu public relations, edukacji, a także projektów polsko-niemieckich z tych zakresów, samodzielnie lub we współpracy z podmiotami trzecimi, a także współpraca przy opracowywaniu dokumentacji geologicznej i historycznej na rzecz zrównoważonego rozwoju Geoparku, współpraca w zakresie ochrony dziedzictwa geologicznego i kulturalnego, ochrony krajobrazu i przyrody ożywionej, pozyskiwanie środków finansowych.
Powiązane wiadomości
- W Lubuskiem będzie dyskusja o współpracy w ramach Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego
- Wspólnie świętujemy założenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa”
- Euroregion Pomerania z wizytą w Lubuskiem. Goście dowiedzieli się, jak powstało EUWT „Geopark Łuk Mużakowa”
- Spotkanie robocze EUWT: polskie gminy dyskutują o planowanych inwestycjach
- Jakie plany ma EUWT „Geopark Łuk Mużakowa”?
Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/19732/euwt-geopark-luk-muzakowa-podsumowanie-i-plany