
Przedstawiono także projekty do realizacji w ramach planowanych środków w budżecie województwa dla organizacji pozarządowych w 2023 r. Członkinie Rady przekazały podziękowania dla marszałek województwa i całego zarządu województwa za wsparcie działalności KGW w mijającym roku.
W spotkaniu uczestniczyły: Anna Chinalska – radna województwa, Jolanta Starzewska – Przewodnicząca Lubuskiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz członkinie rady.
Koła Gospodyń Wiejskich funkcjonują w prawie każdym sołectwie. To dzięki ich działalności kolejne pokolenia Lubuszan poznają tradycje. Bo koła to choćby działania edukacyjne, kulturalne (zespoły folklorystyczne czy chóry), organizowanie wydarzeń i uroczystości, na których można posmakować niezwykłych kulinariów.
Dlaczego powstała Rada?
W 2018 r. weszła w życie ustawa dotyczącą funkcjonowania Kół Gospodyń Wiejskich. Sprawiła ona, że Koła musiały się przeorganizować i dostosować do nowej rzeczywistości. Lubuska Rada Kół Gospodyń Wiejskich jest ciałem doradczym zarządu województwa i jej celem jest wsparcie KGW. Do jej zadań należy opiniowanie ważnych inicjatyw wspierających rozwój obszarów wiejskich, konsultowanie aktualnych priorytetów rozwoju obszarów wiejskich, ustalanie zasad i realizacji programów, konkursów i szkoleń, inicjatywy wspierające promowanie dorobku KGW oraz reprezentowanie interesów środowisk kobiet wiejskich.
100 tys. zł wsparcia dla Kół Gospodyń Wiejskich
W tym roku Zarząd województwa przekazał 100 tys. zł dla Rady na granty. Program wsparcia opiera się na dwóch priorytetach – edukacji i zachowaniu dziedzictwa kulturowego. Skąd wzięły się priorytety? Podczas spotkań z przedstawicielami kół, festynów i pikników zgłaszano potrzebę wsparcia i nowych pomysłów. Złożono 39 ofert, wiele z nich posiadało błędy formalne. Dotacje otrzymało 20 kół – 9 wpisało się w oba obszary: edukacja/dziedzictwo, 5 – edukacji, 6 – zachowania dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu podniesiono kompetencje i umiejętności członkiń/ów KGW poprzez warsztaty i szkolenia: florystyczne, artystyczne, kulinarne, pisania projektów, krawieckie, taneczne i.in. Odbyły się szkolenie i warsztaty dla społeczności lokalnej w każdym wieku np. pierwsza pomoc przedmedyczna, kiszonkarskie czy pszczelarskie. Przypomniano także potrawy regionalne i potrawy kuchni tradycyjnej opartej na produktach z pola, łąki i lasu. Odtwarzano dawne uroczystości i zwyczaje, tradycji charakterystycznych dla terenów wiejskich m.in. wieńcowiny, warsztaty słowiańskie, spotkania historyczne.
Powiązane wiadomości
- O aktywności pań na rzecz wsparcia lokalnego – na konferencji „Aktywna Kobieta Wiejska”
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalewie – „Kowalewianki” z sukcesami
- Koła Gospodyń Wiejskich, zgłaszajcie swoje projekty dotyczące edukacji i dziedzictwa kulturowego! Do wzięcia jest nawet 5 000 złotych
- Koła Gospodyń Wiejskich zmieniają oblicza wsi
Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/19738/czlonkinie-rady-kol-gospodyn-wiejski-z-wizyta-w-urzedzie—