Warning: file_put_contents(): Only -1 of 5994 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Imagick.php on line 220

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 6214 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/vendor/rosell-dk/webp-convert/src/Convert/Converters/Gd.php on line 428

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136

Warning: file_put_contents(): Only -1 of 122 bytes written, possibly out of free disk space in /home/platne/serwer116927/public_html/lubuszanin.org.pl/wp-content/plugins/wp-optimize/includes/class-wp-optimize-htaccess.php on line 136
Lubuskie stawia na sport, aktywność i infrastrukturę sportową - Lubuski Urząd Marszałkowski - Lubuszanin

Lubuskie stawia na sport, aktywność i infrastrukturę sportową – Lubuski Urząd Marszałkowski

Fot: Marek Pych/Lubuskie.pl
W środę 21 grudnia 2022 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego ogłosił wszystkie konkursy w ramach kultury fizycznej. Na oferty czekamy do końca stycznia 2023 r.

– Wczoraj zarząd województwa podjął ważne uchwały dla wszystkich zawodników, trenerów oraz osób zajmujących się sportem w województwie lubuskim. Postanowiliśmy ogłosić jednocześnie wszystkie konkursy w ramach kultury fizycznej. Główny konkurs, jaki ogłaszamy w ramach naszych działań to konkurs dla klubów sportowych i organizacji sportowych działających w obszarze kultury fizycznej i sportu. Konkurs rusza dziś. Wszystkie konkursy potrwają do 31 stycznia 2023 r. Zapraszamy kluby i stowarzyszenia, aby zgłaszały swoje oferty – mówił w środę 21 grudnia 2022 r. wicemarszałek Łukasz Porycki.

Wicemarszałek podsumował także współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami pozarządowymi w 2022 r. w obszarze kultury fizycznej, omówił główne cele oraz planowane zmiany do programu inwestycyjnego pn. „Lubuska Baza Sportowa” oraz przekazał informację o zakończonym naborze na stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubuskiego.

Wsparcie klubów i infrastruktury sportowej w 2022 r.

Kwota wsparcia organizacji pozarządowych realizujących zadania z zakresu sportu wyniosła w tym roku 2 850 000,00 zł. W ramach konkursu otwartego na realizację zadań w obszarze kultury wpłynęło 305 ofert, dofinansowanie otrzymało 227 zadań.  

W ramach zadania 1 wpłynęło 127 ofert. Dofinansowanie wyniosło 1,1 mln zł. Zadanie dotyczy organizacji szkolenia i współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży na poziomie wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym w oparciu o System Sportu Młodzieżowego przy uwzględnieniu kryterium osiąganych wyników w ogólnopolskim systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży.

W ramach zadania 2 wpłynęło 90 ofert. Dofinansowanie wyniosło 400 tys. zł. To środki na upowszechnienie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży szkolnej, w środowisku wiejskim, akademickim o zasięgu co najmniej wojewódzkim.

Na zadanie 3 wpłynęło natomiast 88 ofert, dofinansowanie wyniosło 400 tys. zł.  Wsparcie przeznaczone zostało na upowszechnianie sportu dla wszystkich w tym dla osób niepełnosprawnych na poziomie wojewódzkim, upowszechnianie postaw sportowych, społecznych i zdrowotnych mieszkańców województwa lubuskiego, poprawa ich stanu zdrowia i sprawności fizycznej. Organizacja lub udział w wydarzeniach sportowych o istotnym znaczeniu dla regionu w kraju i za granicą.

W przyszłym roku nie zbraknie emocji sportowych

Co roku ogłaszany jest konkurs na upowszechnianie lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży. Prężnie działający Lubuski Związek Lekkiej Atletyki w Zielonej Górze chętnie sięga po te środki – to 75 tys. zł. Jak zapowiedział wicemarszałek, w przyszłym roku odbędą się dwa ważne wydarzenia na terenie naszego regionu: Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym, które odbędą się w Drzonkowie oraz Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce organizowane na nowoczesnym stadionie w Gorzowie Wlkp. – Będziemy starali się wesprzeć te dwie imprezy, bo na to zasługują – mówił Łukasz Porycki.

Po raz trzeci po środki aplikował Lubuski Związek Kolarski w Gorzowie Wlkp. W tym roku wsparcie wyniosło 200 tys. zł. Mamy Kolarską Reprezentację Województwa Lubuskiego i są już pierwsze sukcesy, możemy pochwalić się medalami mistrzostw Polski. Z kolei na zadania wiązane z rekreacją nad lubuską wodą przeznaczono 50 tys. zł.

Wiele inwestycji w ramach „Lubuskiej Bazy Sportowej”

„Lubuska Baza Sportowa” to program, który cieszy się ogromny zainteresowaniem. Złożono 47 wniosków, podpisano 32 umowy. W tym roku udało się dofinansować: dwie inwestycje w infrastrukturę lekkoatletyczną, dwie nowe pumptrucki, 23 modernizacje i budowy boisk, hal sportowych, sal gimnastycznych i szatni oraz 5 inwestycji w infrastrukturę skateparków. Skorzystały m.in. następujące gminy: Stare Kurowo, Siedlisko, Górzyca, Drezdenko, Krosno Odrz., Santok, Szlichtyngowa, Nowogród Bobrzański, Szprotawa, Kargowa, Sulechów, Czerwieńsk, Nowa Sól i Kłodawa.

Wśród przykładowych inwestycji można wskazać zadanie pn. „Budowa oświetlenia boiska do gry w piłkę nożną i  infrastruktury lekkoatletycznej na terenie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie” oraz „Budowa i wyposażenie boiska wielofunkcyjnego w miejscowości Budachów”.  

– Robimy wszystko, aby nikt nam nie zarzucił, że dzieci nie mają, gdzie spędzać wolnego czasu. Zachęcam kluby sportowe i samorządy, aby przygotowały się do konkursu związanego z „Lubuską Bazą Sportową” – mówił wicemarszałek.

Stypendia sportowe  

W 2023 roku po raz 16. przyznane zostaną stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubuskiego dla najbardziej utalentowanych młodych sportowców naszego regionu. Nabór wniosków zakończono 16 grudnia 2022 r. Stypendium może otrzymać zawodnik lub zawodniczka uprawiający dyscyplinę i konkurencję sportu znajdującą się w programie Igrzysk Olimpijskich oraz objętą Systemem Sportu Młodzieżowego prowadzonym przez odpowiednie ministerstwo lub dyscyplinę i konkurencję znajdującą się w programie Igrzysk Paraolimpijskich.

– Stypendia przeznaczone są dla wybitnie uzdolnionych sportowców w kategoriach: juniora młodszego, juniora, młodzieżowca, będących w pierwszym roku kategorii seniora oraz dla osób niepełnosprawnych za osiągnięte wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym, którzy są członkami klubów lub stowarzyszeń sportowych zarejestrowanych na terenie województwa lubuskiego – tłumaczy wicemarszałek Łukasz Porycki.

W ubiegłorocznym naborze wpłynęło 137 wniosków, przyznano 59 stypendiów. W tym roku wpłynęły 136 wnioski (stan na 20 grudnia 2022 r.). Wnioski są w trakcie oceny. Kwota środków do rozdysponowania w 2023 r. wynosi 297 950,00 zł.

Liczy się każda złotówka

W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele klubów sportowych. Marek Halasz – członek Zarządu Lubuskiego Związku Kolarskiego w Gorzowie Wlkp. oraz zastępca wójta gminy Zwierzyn podziękował zarządowi województwa za wsparcie lubskiego sportu i klubów. – Cieszę się, że będziemy mogli skorzystać z kolejnej dotacji na rozwój lubuskiego kolarstwa. Zarząd województwa ukierunkował się na najmłodszych zawodników. Mamy już pierwsze efekty, mamy już medalistów mistrzów polski. Te pieniądze dla klubów sportowych są bardzo ważne. Każda złotówka jest na wagę złota. Reprezentuję też gminę Zwierzyn, która dwukrotnie skorzystał z Lubuskiej Bazy Sportowej” – dodał M. Halasz.

Danuta Tarnawska – prezes Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „START” Zielona Góra przypomniała, że w województwie lubuskim są dwa kluby sportowe zrzeszające osoby z niepełnosprawnościami: w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. – Te środki finansowe, o które będziemy aplikować do województwa są dla nas bardzo ważne, wspierają paraolimpijczyków. Będą one miały duże znaczenie, bo przyszły rok jest rokiem przedolimpijskim, czyli chodzi o przygotowanie paraolimpijczyków do igrzysk i najważniejszych imprez sportowych. Jesteśmy klubami, które organizują dużo ważnych imprez dla regionu. Są to mistrzostwa Polski i imprezy międzynarodowe. Trzeba się cieszyć z każdej złotówki. Cieszymy się, że możemy aplikować o te środki. Liczę, że w przyszłości będzie ich jeszcze więcej – mówiła prezes Danuta Tarnawska.  

Zbigniew Bermes – prezes Szkolnego Związku Sportowego „Ziemia Lubuska” Zielona Góra:W przyszłym roku obchodzimy 70 lat istnienia. Działamy w obszarze szkół, to 250 imprez w cyklu kalendarzowy. Wsparcie finansowe m.in. od samorządu województwa jest dla nas ważne. Realizujemy siedem projektów w skali wojewódzkiej. Jesteśmy dołem piramidy sportowej, staramy się propagować ruch i aktywność, wyniki są drugorzędne. W 2022 r. te środki były najwyższe i myślę, ze ta tendencją będzie wzrostowa – mówił Zbigniew Bermes.

Radosław Walczak – prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „AS” Zielona Góra. – Działamy w obszarze sportów gimnastycznych.  W naszym klubie trenuje 400 dzieci, z tego prawie 250 bierze udział w zawodach na każdym szczeblu centralnym. Dzieci zaczynają starty w wieku 7-8 lat. Wszystkie środki pozyskane z budżetu województwa przeznaczamy na proces szkolenia dzieci i młodzieży. Startów dla każdej grupy wiekowej jest około 20, a więc musimy zapewnić dzieciom prawie 20 startów w roku, gdzie trzeba dojechać, zapłacić opłatę startową oraz za wyżywienie i noclegi. Środki, które pozyskujemy są jedną z większych cegiełek w budowie budżetu klubu. Cieszymy się, że jesteśmy dobrze oceniani w konkursach organizowanych przez urząd – podkreślał prezes Radosław Walczak. Podziękował także za udaną współpracę z Departamentem Infrastruktury Społecznej. – Każda złotówka pozwala na to, aby więcej dzieci było w halach a nie przed telewizorami.

 

Powiązane wiadomości

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/19760/lubuskie-stawia-na-sport-aktywnosc-i-infrastrukture-sportowa—

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego