Szybsza diagnostyka raka w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze – Lubuski Urząd Marszałkowski

Na zdjęciu z 2020 r. ekipa zakładu ze swoim mentorem i wieloletnim kierownikiem, nieżyjącym już lek. med. Aleksandrem Kriegerem (dr Roman Monczak w niebieskiej koszuli, a w czarnym garniturze prezes Marek Działoszyński wizytujący zakład).

Fot: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
Zakład patomorfologii w zielonogórskim szpitalu, jako pierwszy w regionie, uzyskał Certyfikat Międzynarodowej Organizacji EMQN. Dzięki niemu nawet o kilkanaście dni skróci się diagnostyka pacjentów z określonym podtypem raka płuc.

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów oraz personelu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Zakład Patomorfologii, jako pierwszy w regionie, uzyskał po kontroli jakości bardzo ważny Certyfikat Międzynarodowej Organizacji EMQN.

– Ten certyfikat pozwoli nam nawet o kilkanaście dni skrócić diagnostykę pacjentów z określonym podtypem raka płuc – wyjaśnia dr n. med. Roman Monczak, kierownik zakładu, specjalista onkolog-radioterapeuta i specjalista patomorfolog.

Do tej pory materiał pobrany od pacjentów musiał być wysyłany do Krakowa. Wyniki, które pozwalały wdrożyć u pacjentów „skrojone na miarę” czyli indywidualne leczenie docierały do zielonogórskiego szpitala nawet po trzech tygodniach. Teraz ten czas znacznie się skróci.

Jak na razie badania z tego zakresu nasi patomorfolodzy wykonywali wyłącznie w przypadku raka jelita grubego i czerniaka.

Jak zapewniają pracownicy Zakładu Patomorfologii, to jeszcze nie koniec ich ambitnych planów. 

Przypomnijmy, że nowy Zakład Patomorfologii w zielonogórskim szpitalu, w którym m.in. kształcą się studenci kierunku lekarskiego, powstał dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Bezpośrednio na utworzenie kierunku lekarskiego przeznaczonych zostało prawie 50 mln zł, z czego 30,2 mln zł na dostosowanie infrastruktury Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze do potrzeb tego kierunku (w tym – modernizacja Zakładu Patomorfologii, utworzenie ośrodka nauk medycznych podstawowych, przebudowa zakładu diagnostyki laboratoryjnej oraz pracowni badań mikrobiologicznych). Tutaj przeczytasz więcej na ten temat.

Powiązane wiadomości

Źródło: https://www.lubuskie.pl/wiadomosci/17936/szybsza-diagnostyka-raka-w-zielonogorskim-szpitalu

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego